יצירת סיפור-דמות

פתיח

המדריך עתיד לעבור עריכה [לשונית ותוכנית] – אך מרכזו מוכן לעיון הקהל הרחב.

לארפ [LARP] הוא תעתיק לעברית של המונח Live Action Role Play, משחקי תפקידים חיים בהם המשתתפים מגלמים את הדמויות באופן מלא – כמו השתתפות של שחקן בתיאטרון עם תלבושת ואישיות לדמות וירטואלית. ההבדל המרכזי בין תיאטרון לבין לארפ רגיל הוא שלדמויות אין תסריט כתוב מראש – הן פועלות לפי מניעים אישיים ולפי הבנת ההמשתתף. הבדל נוסף נעוץ בכך שבניגוד לשחקני תיאטרון, שחקני לארפ אינם מחוייבים ליצור חוויה אסתטית הרמונית או משותפת – אפשרי כי דמויות שונות כלל לא יגעו זו בסיפורה של זו, או יתנגדו זו לזו בצורה שקוטעת עלילות וקשרים במשחק. 

במסגרת המשחק המשתתפים עוטים לעיתים קרובות תלבושות מיוחדות באותה המידה כמו שהם עוטים 'אישיות' משחקית. כל שחקן משתמש בדמות אותה הוא מגלם כתווך דרכו מתקשר המשתתף עם עולם המשחק. התלבושת הייחודית של דמות מהווה יותר מאשר דרך להחצין אישיות – בלארפים רבים, פרטי לבוש ו/או אביזרים שונים משמשים כסמנים לתכונות ויכולות שונות, ומהווים למעשה חלק משפה המשותפת לכל המשתתפים ומאפשרת לשחקנים להבין טוב יותר מי הדמות הניצבת בפני דמותם.

מדריך זה נועד לסייע לשחקנים חדשים וותיקים כאחד לבנות דמויות אמינות אשר ישתלבו בקלות בעולם המשחק של אגדתא על ייחודו והסוגה הספציפית שלו, עם זאת לא מעט טיפים מתאימים גם למשחקים אחרים.

כמה טיפים ראשוניים

לדמות סבירה יהיו החלקים הבאים, ההסברים מצורפים.

 1. מטרה חוויתית:
  1. בפשטות: צרו את הדמות שלכם בהתאם לנושאים שתרצו לשחק או להתעסק איתם.
  2. ביותר מילים: הדמות היא תווך שבאמצעותו חווים את המשחק. מה שהמשתתף רוצה לחוות, הדמות צריכה לספק, או לאפשר לדמויות אחרות לספק. זה לאו דווקא יהיה קל או פשוט, אבל, בבסיסו של דבר, לשחק דמות המעבירה חוויות שאינן רצויות לשחקן עלול להיות בזבוז זמן נוראי ובוודאי אינו מהנה. כולנו רוצים להנות, גדלו דמויות המהנות אתכם.
 2. הדמות היא דמות חברתית:
  1. מרבית הלארפים הם משחקים חברתיים בהם אינטרקציות בין השחקנים רבות כמו, ומדי פעם אף יותר, מאינטראקציות עם העולם [המנחים]. כדאי לגדל דמות אשר תסתדר בתוך החברה של עולם המשחק ותהיה מעוניינת ליצור קשרים מסוגים שונים (לא בהכרח חיוביים) עם דמויות אחרות.
 3. הדמות קרובה מבחינה פיזית לשחקן:
  1. בפשטות: מה שרואים הוא מה שמקבלים (what you see is what you get).
  2. ביותר מילים: השחקן צריך לייצג את הדמות בצורה אמינה ככל האפשר. אם שחקן נאלץ להסביר לשחקנים אחרים שמה שהם רואים אינו נכון או מדויק לפני כל אינטראקציה, האווירה המשחקית נפגעת. בעוד שניתן בהחלט להשתמש בדמיון, שחקן בגובה שני מטרים יתקשה לשחק גמד בצורה שתהיה אמינה בעיני השחקנים האחרים. התחשבו במראה הפיזי שלכם והשתמשו באמצעים פיזיים כדי לייצג נכונה את המראה של הדמות. אם אתם מעוניינים שלדמותכם יהיה אביזר ייחודי ובולט כלשהו, דאגו לייצר/לקנות אותו ולהביאו למשחק.
 4. הדמות 'חיה' ויש לה מה לעשות גם כשהיא לא בלארפ:
  1. אגדתא הוא לארפ ארוך-טווח, ולכן חשוב לגדל דמות מתפתחת, שיש לה שאיפות לטווח קצר, בינוני וארוך. מעבר לכך, בעוד שניתן לגדל דמות שאותה תשחקו רק פעם בחודש, במפגש משותף מרכזי, המשחק יאפשר ואף ימשוך לכיוון של משחק גם בין המפגשים – לא 24/7, אבל בהחלט משחקים שממוקמים בזמנים ומועדים שונים בחודש, ונבחנים בין מעשים ופעולות של דמויות אחרות.
   כל האמור לעיל מוביל אותנו לכך שחשוב לגדל דמויות עגולות – כאלו שיש להן צרכים רגשיים, חברים, משפחה, שנואים ואולי אפילו עמוד בפייסבוק, יש להן מקור פרנסה כלשהו וקורת גג, לרוב. דמויות עגולות יוכלו להתפתח עם הזמן, לקשור קשרים חברתיים עמוקים יותר ויאפשרו תקשורת קלה יותר עם דמויות אחרות במסגרתה אפשר לדבר לא רק על המוטיבים המשותפים לכל הדמויות מעצם היותן בלארפ, אלא גם על כל הדברים שהדמות עושה כשהיא לא במפגש החודשי.

אגדתא הוא לארפ פנטזיה עירוני בישראל

אגדתא מתרחש במציאות אלטרנטיבית של ישראל בת זמננו (הלארפ מתחיל בשלהי שנת 2016). הדמויות יכולות להגיע מכל המגוון האנושי הקיים בארץ, שהוא רחב בצורה יוצאת דופן. מדובר בבני אדם לכל דבר ועניין עד לנקודה המסויימת מאוד של היותם בני-אגדה.  נושא זה ידון בהרחבה בהמשך.

המשמעות היא כי הדמות אנושית, כנראה דוברת עברית ברמה סבירה [כדי לתקשר עם שאר הדמויות במשחק], נמצאת בישראל מספיק כדי שיהיה לה אינטרס להוות חלק מקהילה של בני-האגדה בארץ ומסוגלת לבקר בתל אביב לעיתים קרובות.

מי הן הדמויות

בפשטות: בני אגדה חיים בחיץ שבין המציאות המוכרת לבין חלומות אגדה ומטשטשים את הגבול הזה.

הדמויות במשחק שלנו הן בני-אגדה – אנשים שיש בהם מן השונה והמוזר, אלו הן דמויות שהאגדות עצמן נוגעות בהן – מתרכבות עם מהלך-החיים ולעתים אף מעצבות התרחשויות ותוצאות הנוגעות לדמויות.  בני אגדה הם חומר לסיפורים ולאגדות המלווים את תרבויות האדם מאז ומעולם.

יותר מכך, האם לאגדות חיים משלהן, עצמאיים מאלו של בני-האדם המספרים סיפורים, ומשל בני-האגדה? יתכן; בני-אגדה מגלים לעתים שמשהו השתנה באגדה שלהם ובעולם הסובב אותה, אפילו כאשר הם עצמם לא נוכחים בתוך האגדה ולא פועלים בתוכה.

האם האגדה היא בראשם של בני-האגדה בלבד, ומשתנה כתוצאה ממגוון השפעות פסיכולוגיות הכרתיות ותת-הכרתיות, או האם האגדה היא מציאות נפרדת וממשית שיש לה חיים משלה? זו שאלה טובה, והתשובה קשה, שכן בני-אגדה חווים דברים רבים ושונים ויודעים היטב שכאשר בן-אגדה שוקע לאגדתו, גופו נותר בעולם, ולכל עניין ודבר בן-האגדה מגיב כמו אדם שישן שינה עמוקה; ומאידך, קרה גם קרה שבני-אגדה התעוררו מאגדתם כדי להפגין ידע וחדשות שלא היו להם קודם, ועוד יותר מכך – סימנים פיסיים לפצעים ושינויים מובהקים אחרים. חשוב לדעת, כימחקר של נושאים אלו הוא אספקט משחק אפשרי.

כדי ליצור בן אגדה, קל יותר להגדיר קודם כל איזה דמות-אגדה מתממשת בו. רצוי גם לחשוב לא רק על קווי הדמיון בין האגדה לבין האדם, אלא גם על המתחים ביניהם, מתחים אלו יהיו שימושיים לקונפליקטים שיופיעו בהמשך הדרך.

מבחן האגדה הסבירה

אגדה סבירה צריכה לענות על כמה קריטריונים מהותיים, חלקם ברורים מאליהם וחלקם יותר קריטיים למבנה המטאפיסי של עולם ההמערכה:

 1. דמות האגדה חייבת להיות מוכרת

למשחק יש ארבע מנחים, אם אף אחד מהם לא מכיר את האגדה הרלוונטית, כנראה שהיא מעורפלת מכדי להיות רלוונטית. למונח "אגדה" אפשר להכניס כל סיפור בדיוני אשר נוצר על ידי בני אדם, יהא זה ספר, סרט, סיפור דתי או אף סיפור עם המועבר מרבית הזמן בעל-פה וכל עוד שהסיפור מוכר לאנשים רבים.

 1. הדמות חייבת להיות אגדה ולא היסטוריה אגדית

דמויות היסטוריות כמו באודיקה מלכת הקלטים, אלברטוס מגנוס או אלוויס פרסלי לכולם נופך אגדתי אבל אינם אגדות.

 1. דמות האגדה חייבת להיות בחיים בסוף הסיפור.

אם בסוף האגדה הדמות שברצונכם לשחק מתה מוות דרמטי – היא לא שחיקה באגדתא. הכוונה ב"מוות דרמטי" היא למוות חשוב מבחינה עלילתית. אין בעיה עם דמות שמסופר עליה כי עברה "מוות" ואז השתנתה למשהו אחר (כמו הראקלס). לעומת זאת, שמשון הגיבור מת בוודאות, כחלק עיקרי מהסיפור שלו, ועל כן לא יתקבל כדמות באגדתא.

 1. דמויות אינן נביאות – מיום שחרב בית המקדש, ניתנה הנבואה לשוטים ולילדים

יתכנו דמויות עם יכולות ניבוי שונות במשחק. עם זאת, אל תצפו ליכולת לחיות בסרט בהיר של העתיד, בסגנון מואד'דיב בילדי חולית, אלא לנבואות מעורפלות, כרוכות בהתקפים והתפרצויות, בסגנון הסיביליה.

 1. דמות אגדה לא יכולה להיות בלתי-ניתנת-להשמדה או כמו-אלוהיות בעוצמתן

דמויות כמו קיסר הירקן, סורטור או קדוש-הרוצחים לא קבילות כדמויות-אגדה. נציין כי חוקי המשחק עצמם מגבילים את עוצמת הכוחות שזמינה לדמויות שונות. אם לישות האגדה בה בחרתם יש כוח מהותי מגדיר שחורג מגבולות עוצמה אלו, הדמות לא ניתנת למשחק באגדתא.

דוגמא: גולש-הכסף באופן רגיל שורד פיצוצים-משמידי כוכבים. זהו כוח חזק מידי ועל כן הדמות אינה שחיקה.

 1. הדמות צריכה להיות בעלת עלילה ואופי מוגדרים

הדמות לא חייבת להיות הדמות הראשית [נקודת המבט] – אבל היא חייבת להיות דמות ראשית ובעלת אופי. בובא-פט של טרילוגיית מלחמות-הכוכבים המקורית לא מספיק חשוב. יודה גבולי,  האן סולו אפשרי בהחלט.

יש לכם רעיון לדמות אגדה רלוונטית אבל אתם לא בטוחים? צרו קשר עם המנחים, הם ישמחו לדון באפשרויות ואולי להציע נפרדות.

שיוך

כל בן-אגדה שייך לאחת משלוש קבוצות: מיתוס, מעשיה, מודרנה, השיוך של דמות מתייחס לאופייה וגילה של האגדה וכן פותח לה סט ייחודי של יתרונות וחסרונות שעליהם נרחיב בחלק שמדבר על שיטת המשחק (סיסטם).

מיתוס

בני-האגדה שמשתייכים למיתוסים נושאים בקרבם משהו מאגדות קדומות ביותר, בנות אלף שנה לפחות, הן בנוגע למוצאם, והן בנוגע לטיב כוחותיהם. בני-אגדה כאלו יכולים להיות צאצאי-אלים, גיבורים מיתיים, ואפילו מפלצות קדמוניות. המקורות הסיפוריים שלהם שואבים מפנתאונים, אגדות בריאה וראשית, ושאר מקורות קדומים.

מעשיה

בני-אגדה שמשתייכים למעשיות חובקים בתוכם אגדות שחלקן מוכרות היטב, כגון סיפורי סינדרלה ותום אצבעוני והנזל וגרטל. מדובר בסיפורים בני כמה מאות שנים, עד וכולל תחילת המהפכה התעשייתית. יתכן והם הגיבור או הפרוטגוניסט של המעשיה שלהם, אך לא דמויות שוליים. הם יכולים להיות נסיכים, נוודים, שוטים, בעלי-מלאכה, צאצא שביעי לצאצא שביעי, נגועי-פיות, אנשי-חיה, מקוללים ועוד ועוד.

מודרנה

בני-אגדה מן המודרנה מציגים אגדות מודרניות בהרבה, ממאתיים השנה האחרונות: יתכן והם הגיבורים והנבלים מפנטסיה אורבנית כלשהי, יתכן וגיבורי או נבלי על, או אף גלגולים מודרניים מאוד של מעשיות וסיפורים מיתיים.  סיפורי המקור של בני-אגדה אלו הם בני זמננו, ללא אנכרוניזם, והאגדות שלהם נובעות מקולנוע וטלוויזיה לא פחות מאשר ממשחקי מחשב וספרות.

גם וגם?… לא

ת'ור, אל הרעם הנורדי, מתקיים גם כאגדה מיתית בת למעלה מאלף שנה, אך גם יש לו גלגול מודרני בקומיקס. במידה ומישהו [או, אם נהיה עדכניים לעולם של מרוול, מישהי] בוחרים לשחק את ת'ור, עליהם לבחור שיוך אחד ויחיד – מיתוס או מודרנה, במקרה הזה.

בין מציאות לאגדה

כאשר ניגשים ליצירת דמות למשחק אגדתא חשוב להבחין בכל הנטיות הקלאסיות של דמות המיועדת למשחק תפקידים לטווח ארוך: הקונספט צריך להיות ברור, האופי והרקע  של הדמות ברורים דיים כדי לשמש בסיס לאינטראקציה בין השחקנים גם ללא סיוע מנחה, רצוי שלדמות יהיה קונפליקט שאיתו היא יכולה להתמודד במהלך המשחק וסיבות לצבור קונפליקטים חדשים.

לבני האגדה יש גם מאפיינים אחרים חשובים. בטרם היו לבני אגדה הם חיו חיים שיכולים להוות מטאפורה ברורה לאגדה זו או אחרת. כעיצה מן המנחים, דאגו שיהיה לכם עותק נגיש של האגדה שיהיה אפשר להתייחס אליו ולניסוח שלו בנוגע לאגדה בה אתם בחרתם להשתמש כמקור לדמות. הדבר יועיל לכם רבות, קראו אותו והכירו אותו – הוא יהווה את מקור ההשראה המרכזי למשחק.

הזיקה הזאת לחייה של דמות אגדה מתמצה בכתיבת שבעה אירועים מהותיים בחייה של הדמות המהווים מטאפורה ישירה לחיי דמות האגדה שלה. שבעת האירועים הללו נקראים 'שבעת המשיקים' ומהווים חלק חשוב ביצירת הדמות.

שבעת המשיקים

משיק זה סיטואציה, השפעה כלשהי, סצינה או אירוע שמהווה הקבלה חזקה מאוד, במציאות היומיומית, לאגדה של בן-האגדה לעתיד. לעיתים נדירות קיימים משיקים אזוטריים יותר, כמו נסיבות לידה או אירועים שקורים לאנשים אחרים ליד הדמות, אבל גם אלו, חייבים להיות משיקים שהדמות מודעת להם ומתכתבת איתם.

תוך יצירת משיקים, ניתן להמציא אנשים, מקומות וחפצים עד כדי גבול סביר. לא מחליפים אנשים ומקומות שהם ידע כללי לציבור, אבל אפשר ליצר תוספות בהתאם לדרוש כדי לעגל ולעדן את הדמות. דוגמא פשוטה: ניתן להמציא עסקים מקומיים, אי אפשר להחליף את נשיא ארה"ב.

שבעת המשיקים הכרחיים כדי שאדם כלשהו יתאחד עם אגדה ויהפוך לבן אגדה. בהחלט יתכן שמספר אנשים שונים, עם משיקים שונים, ימצאו עצמם מאוחדים לתוך אותה אגדה, ואפילו לתוך אותו תפקיד – גם דנית וגם איציק יכולים להיות, בו זמנית, כיפה אדומה, אף שסביר מאוד שהפרשנות שלהם למקומם באגדה, וגם הכוחות והיכולות שלהם, יהיו שונים למדי.

בעוד ששבעת המשיקים הכרחיים כדי שאדם יהפוך לבן אגדה, הרי שלאחר מכן, אם אחד המשיקים [או יותר] נפרם או משתנה מאוד, אין הדבר משנה כלל – בן האגדה נותר כזה, ללא כל פגיעה ביכולותיו ומשמעותו באגדה. יתכן, כמובן, ששינוי במשיקים יוביל את בן האגדה עצמו לתפוס אחרת את מקומו בתוך האגדה.

שתי דוגמאות למשיקים

דוגמא ראשונה – כיפון אדמדם

נער שליחים מדרום תל אביב אשר סבתו גרה ברמת-גן ואמו מנהלת מאפייה טבעונית [משיק ראשון]. פעם בשבוע הוא יוצא על האופניים בשעות בין-ערביים אל דירתה של סבתא כשהוא מביא עוגת גזר טבעונית [משיק שני] מעשה ידי אמא עבור סבתו החולה, בנוסף תמיד לובש את הקפוצ'ון האדום שלו כדי להיות ברור לעין בדרכים [משיק שלישי].

מדי פעם מנחם 'זאביק' זאב, איש הוצאה לפועל, משתמש בטלפון של סבתא כדי להתקשר ולזייף בקשות מעורך דין עבור דירתה של סבתא [משיק רביעי] ופעם אחת אפילו היה בדירתה בעזרת מפתח מזוייף וענה לדלת בשמה, ובינו לכיפון התפתחה תגרה [משיק חמישי]. במקרה אחר זאביק הסתבך עם הפקחית העירונית סמדר יערי שהשתמשה בטייזר כדי להפיל אותו לרצפה ולקחת לו את המסמכים שגנב מסבתא [משיק שישי].

כתרגיל לקוראים, נשאיר את המשיק השביעי למחשבותיכם.

דוגמא שנייה – אתנה

נולדה כתוצאה מהפריה חוץ-גופית לאם-פונדקאית בהזמנתו של בעל הקזינו ה'אולימפוס' [משיק ראשון] וחונכה להיות יורשת ראויה בבית ספר יוקרתי לבנות-בלבד [משיק שני]. היא מצטיינת באומנויות לחימה וניהול עסקים קטנים, ואת המדליה הראשונה, מדליית ארד בתחרות יוקרתית קיבלה לאחר הובלת הקבוצה לניצחון על קבוצה בשם ה'גיגאנטים' [משיקים שלישי ורביעיי]. דוברת וקוראת יוונית עתיקה כחלק מלימודים קלאסיים ומדריכה בזמנה הפנוי בקבוצת תפירה לבנות במכון לשיקום נפגעות  [משיק חמישי] ומתפרנסת כיועצת לעסקי סטארט-אפ בתחומים צבאיים ['פרוייקט יאסון' מהווה משיק שישי]..

כתרגיל נוסף, המשיק השביעי הוא עבורכם.

חלום מכונן

מתי שהוא לאחר שנוצרו בחייה שבעה משיקים, ואולי עקב התערבותם של גורמים נוספים, יבוא לילה בו הדמות נרדמת לשינה טבעית [לא תרדמת רפואית] ומתעוררת לתוך חלום צלול מאין כמוהו כשהיא לובשת את בגדי וצורת האגדה אליה היא נקשרה. ליתר דיוק, כמו בחלום, הדמות לא רואה את עצמה, אך יש לה ידיעה ברורה כיצד היא נראית, ומראה זה תמיד מהווה שילוב בין התיאור הקלסי של דמות האגדה, לבין המראה האנושי הרגיל של בן-האגדה.

עם יקיצה, הדמות מגלה כי גררה את החלום אל תוך המציאות במידת מה. הצצה ראשונה בבבואת המראה הזאת היא לרוב אירוע מטלטל, בו הדמות רואה סימנים ברורים לכך שגורמים מחלומה עברו למציאות – אולי פרטי לבוש, אולי קעקועים, אולי אביזרים שונים וכו' – ומאותו הרגע הדמות הינה בת-אגדה; הקשר התהדק דיו והאגדה הכרוכה סביב הדמות נגררת למציאות היומ-יומית, דברים מתחילים לקרות כמו שלא קרו בעבר ולא תמיד כדרך הטבע. בחלום מכונן זה הדמות חווה את האגדה שלה במלואה ומוצאת בתוכה את עוגני האגדה המשמעותיים שלה.

החלום המכונן הוא חלום-צלול לחלוטין, הדומה יותר למעבר משינה לערות במקום אחר – עולם אחר. הדמות עדיין זוכרת את כל מה שהיא יודעת קודם הצלילה, אבל דחפים, תחושות וידע אחר, לרוב עם סביבה שונה מאוד ממה שהיא רגילה אליה. מעין ללכת לישון במיטה המוכרת ולקום בתור המלך ארתור ולצפות מחלונו הגבוה בקמלוט.

במהלך החלום המכונן, האגדה אליה קשורה הדמות נפרשת במלואה, והדמות ממלאת בה את חלקה, אף שהיא יכולה להגיב איך שתרצה כמובן והעולם יגיב כעולם חי, עם חוקיות משלו ועם אופי משלו. היות ומדובר בתהליך יצירת דמות, יהיו שחקנים שיכתבו התרחשויות אלו כרקע, ויהיו מקרים בהם החלום המכונן ישוחק מול מנחה.

עוגני האגדה

כאשר הדמות חווה את החלום המכונן, היא גם פוגשת לראשונה את העוגנים שילוו אותה בהמשך המסע – הדברים שבלעדיהם עולם האגדה שלה אינו שלם ושאם יפגעו, יפגע מרקם המציאות שבו נמצא עולם האגדה שלה.

עוגנים אלו, שאותם תכתוב השחקנית ותגיש עם דמותה בדיוק כפי שעשתה עם המשיקים, חייבים להתקיים בתוך האגדה עצמה, וחייבים להיות מהותיים לעצם:, חפץ, מקום, אירוע, מצב כלשהוא ידוע וברור. הנקודות הללו הם עמודי התווך של האגדה, דברים בלעדיהם אין האגדה שלמה.

למשל, העובדה שלדנית יש סבתא זקנה ומרותקת מיטה יכולה להיות משיק לסיפור כיפה אדומה; עם זאת, סבתא יכולה להיות גם עוגן חשוב בעולם האגדה. אך באותה מידה, יתכן עוגן שכלל אינו משיק – בעולם האגדה של דנית, העץ האדיר מסמל את נקודת המפגש הראשונה עם הזאב וזהו מקום הכרחי ועוגן להמשך האגדה – אצל דנית, באגדת כיפה אדומה שלה, כיפה אדומה תמיד פוגשת את הזאב בצילו של עץ ענק.

במידה ואירועים משחקיים גורמים להפרעה של עוגנים אלו, האגדה תתחיל להיפרם ולקרוס. אגדה אשר כל העוגנים שלה הופרעו, תתפרק ותיעלם. גם פגיעה חלקית באגדה איננה נעימה ומלווה במגוון תופעות שליליות המלוות את הדמות הן בעולם האגדה שלה והן במציאות היום-יומית. הכוחות שמפרקים, מעלימים, מתמירים או לוקחים עוגנים יכולים לנבוע מכוחות בתוך עולמות האגדה, מהשפעת של בני אגדה אחרים, ולעתים אפילו כתוצאה ממעשים ומאורעות בעולם המוחשי.

בהמשך העבודה נראה כי לפעמים דמות יכולה לשאת איתה חפץ כלשהו מתוך החלום שלה. חפצים אלו לא יכולים להיות עוגנים, אך במידה וכן, זוהי חרב פיפיות – מצד אחד, אלו חפצים שיש בהם מידה גדולה יותר של עוצמה; מאידך, נזק לחפצים אלו קשה בהרבה לתיקון והשפעותיו על הדמות גדולות יותר.

דוגמאות

דוגמא ראשונה – כיפון אדמדם

 

 • עוגן ראשון – התנור של אמא שאופה את העוגה בתחילת הסיפור.
 • עוגן שני – ריח של עוגות גזר טריות שמלווה את תחילת הסיפור.
 • עוגן שלישי – כיסוי ראש אדום שדמות האגדה חובשת תמיד.
 • עוגן רביעי – הזאב הגדול והרע שביער.
 • עוגן חמישי – מעשה רמיה שמבצע הזאב הגדול והרע.
 • עוגן שישי – היערן החמוש שמופיע באגדה.

 

דוגמא שנייה – אתנה

 

 • עוגן ראשון – המקום בו נוצרה אתנה.
 • עוגן שני – מצחת הארד שלראשה.
 • עוגן שלישי – חנית זהב מוכתמת בדם גיגאנטים..
 • עוגן רביעי – נשים העוסקות בתפירה המופיעות בסצינה.
 • עוגן חמישי – פגישה עם גיבור אחר מאגדות המיתולוגיה היוונית.
 • עוגן שישי – ינשוף מוזהב אותו היא פוגשת מידי פעם.

 

כן, כמובן שישנו  עוגן אגדתי שביעי בשתי הדוגמאות. נסו לדמיין אותו בעצמכם.

הגעה למפגש החי – שלושת המבקרים

תאריך ה-27 לאוקטובר 2016 הוא תאריך חשוב למשחק. בתאריך זה נערך המפגש הראשון של המשחק ובני האגדה מתכנסים לראשונה בישראל. לפני כן, לא יותר משניים, שלושה בני אגדה ידעו זה על זה בכל רגע נתון ולעיתים רחוקות היו במצב לדבר זה עם זה. בטרם התאריך הזה [זמן משחקי] – כל דמות חווה מפגש כלשהוא אשר ישכנע אותה להגיע לכינוס.

שלושה מתוך ארבעת המנחים [טניה איטקין, יובל מורן ואיתמר פארן] – מגלמים כל אחד דמות מסויימת אשר לצורך זה נקראת 'מבקר'. המשתתפים, כל אחד לחוד, בוחרים אחד מהם בהתאם לטיזרים [המופיעים בהמשך] – לצורך השלמת הדמות ובירור המפגש אשר הוביל  את הדמות אל הכינוס ב-27 לאוקטובר.

מה עכשיו?

עכשיו הגיע הזמן לתפור את החלק הסיסטמטי של הדמות. רקחנו אגדה, תפרנו אותה עם המנחים ויצרנו את כל הקשרים הראויים. צריך לשזור 'עצמות' לתוך הסיפור, אפשר לשחק קצת '20 שאלות' כדי לעגל את הדמות ולצקת בה נופך מעבר לפרטים הבסיסיים שמתוארים במדריך.

המספרים המיצגים את הדמות בעולם המשחק חשובים לצורך פתרון קונפליקטים, זוהי דרישה מלאה לקרוא ולהתמצא באגף השיטה של המשחק ולו רק כדי שכאשר יקרו, תהייה לכם תגובה הולמת. כמו כן, שם נמצא החלק שבו בוחרים כוחות ומאפיינים על טבעיים לדמות ובונים את חוויית האגדה של הדמות.

שאלות ותשובות

 1. לדמות האגדית שלי יש משמעויות שונות לאורך ההיסטוריה?
  • בוחרים את השיוך של הדמות בהתאם לתקופה ממנה האגדה הסצפציפית מגיעה. לדוד המלך מגוון סיפורים החל מהתנ"ך וכלה בגרסאות החסידיות של העת המודרנית.
 2. האם אני יכול לשחק דמות עם מגדר \ זוויג שונה מהאגדה [genderbender]?
  • כן. יצירת העוגנים איננה שונה.
 3. האם העוגן X מתאים?
  • שאלו את המנחה הקרוב אליכם [בעזרת המייל: story@agadata.co.il]. יש הרבה דמויות והרבה עוגנים אפשריים.
 4. הדמות שלי מצטרפת למשחק אחרי המפגש הראשון, האם עדיין מגיע מבקר?
  • אפשרי. רק יש לתאם עם המנחים. ייתכן כי היא תכיר מישהו מקהילת בני האגדה שתיווצר לאחר תחילת המשחק וייתכן כי מבקר זה או אחר יגיע אליה. דיון זה יפתח לאחר המפגש הראשון של המשחק.
 5. האם דמותי יכולה להגיע כחלק מכינוס בני אגדה ממקום אחר?
  • לא.
 6. האם דמותי יכולה להגיע עם ידע מיוחד על העולם העל טבעי?
  • אולי, בצורה גבולית מאוד, כתלות ברכישת הידע בנקודות ביצירת הדמות הסיסטמטית.
 7. האם אפשר לשחק יצורים על טבעיים שאינם בני אגדה?
  • לא.
 8. האם אפשר לשחק בני אדם רגילים?
  • לא.
 9. איפה אני יכול לקרוא על תרבותם של בני-האגדה במהלך הדורות ולהבין את האתיקה, האסתטיקה ותהליכי החברות של בני-האגדה?
  • על זה, מסיבות פנים-משחקיות, נדבר אחרי המפגש הראשון, לא לפניו.
By | 2016-09-08T04:42:37+00:00 מאי 20th, 2016|סיסטם, עולם המערכה|
טוען...