פרק 5 – כישורים ומשאבים

יש לנו תכונות, הבנו איך עובדת שיטת הקרב. כעת הגיע השלב לשבץ לדמות שלנו את המשאבים והכישורים שפיתחה במהלך חייה בעולנו-שלנו: מרביתם של כישורים ומשאבים אלו באים ישירות מניסיון חייה של הדמות עלי-אדמות. מיעוטם, מושפע מניסיונות הדמות לשחזר במציאות התנסויות מעולם האגדה [למשל, המוסקטר אראמיס עלול להחליט ללמוד סיוף במציאות].

כישורים

כללי

כישורים מתחלקים לשני תחומים – כישורים וידע טבעיים, כאלו שמתפתחים אצל כל אדם לפחות עד רמה מסוימת כתוצאה מחינוך בסיסי ו/או כתוצאה מעצם ההתפתחות האנושית [כולם יודעים לרוץ, רק מי שמשקיע יודע לעשות זאת היטב; כל אדם יודע לדבר בשפה אחת לפחות]; וכישורים וידע נרכשים, אשר דורשים לימוד במכוון והשקעת זמן.

אם דמות מנסה לבצע פעולה שדורשת כישור שאין לה, דרוג הדמות נקבע לפי חצי [תכונה רלוונטית], ללא תוספת של שום כישור. בנוסף, הדמות תמיד תפסיד במצבי תיקו למי שיש לו כישור רלוונטי נגדי לפעולה.

הדרוג הכולל של דמות מורכב מרמתה בכישור מסוים, ועוד תכונה כלשהי. בהחלט יתכן שלפעולות שונות יהיה צורך להוסיף תכונות שונות לאותו הכישור. למשל, כאשר דמות רוקדת שעות ארוכות בתחרות סלונית, יתכן והדרוג שלה הוא ריקוד ועוד חוסן; ואילו כאשר היא רוקדת ריקוד יחיד מול שופט, הדרוג יהיה ריקוד ועוד מיומנות.

איך רוכשים כישורים

בשלב יצירת הדמות, כל דמות מקבלת דרגה אחת בכל כישור וידע טבעיים. בכל דבר אחר – על הדמות להשקיע נקודות כישורים. נציין כי לגבי כישורים נרכשים יש שתי אפשרויות לימוד והתקדמות [שמפורטות בהמשך].

כמות נקודות הכישורים של דמות שווה ל- [עשרים ועוד (שתיים כפול למדנות)].

הרמה המרבית של כישורים טבעיים היא 10. כל דמות מתחילה עם נקודה אחת בכל כישור טבעי [אלו נקודות חינם, שלא לוקחות מן הנקודות שאפשר לחלק לכישורים].

בשלב רכישת הכישורים של יצירת הדמות אפשר לשים בכישור טבעי רק עד 5 נקודות כישורים [ובכך להגיע לרמה 6].

מורשות מסוימות שזמינות בהמשך תהליך יצירת הדמות יכולות להוסיף רמות לכישורים טבעיים.

הרמה המרבית שניתן להגיע להגיע אליה בכישורים נרכשים היא [למדנות * 2] והערך המקסימלי של כישור נרכש  הוא 12. עם זאת, בשלב רכישת הכישורים של יצירת הדמות אפשר לשים בכישור נרכש רק עד 6 נקודות כישורים [ובכך להגיע לרמה 6, בהנחה ולמדנות מאפשרת זאת].

מורשות מסוימות שזמינות בהמשך תהליך יצירת הדמות יכולות להוסיף רמות לכישורים נרכשים או להגדיל את הרף העליון אליו ניתן להגיע בהם.

 

דוגמה: לגנב מבגדד יש למדנות ארבע. זה אומר שיש לו עשרים ושמונה נקודות כישורים. בשלב תחילת המשחק, אף כישור נרכש שלו לא יקבל יותר משש נקודות. הגנב הנועז שם חמש נקודות באתלטיקה בסיסית [סך כולל רמה שש, דבר שמותר כי זה כישור טבעי], חמש בשחיה [סך כולל רמה שש, דבר שמותר כי זה כישור טבעי], שומר את שאר כישוריו הטבעיים על אחד [הכמות איתה כל כישור טבעי מתחיל], ויש לו שמונה-עשרה נקודות לחלק לטובת החינוך לו זכה וכישורים נרכשים, כל עוד אף כישור כזה לא יקבל יותר משש נקודות.

בשלב יצירת הדמות, הקשר בין נקודות הכישורים לדרוג הכישורים הוא ישיר – אם דמות שמה ארבע נקודות כישורים בכישור מסוים, הדרוג בו הוא ארבע.

כישורים טבעיים [הדמות מתחילה עם נקודה אחת בכל אחד מאלו]

דירוג 1-3 – לדמות יש כשרון סביר בתחום, היא אדם נורמאלי שלא השקיע הרבה זמן בפיתוח הנושא. רצתי בבית הספר והתכסחתי עם החברים.

דירוג 4-6 – לדמות יש כשרון טבעי ניכר או שהיא השקיע זמן בלפתח את הכשרון הטבעי שלה באופן יזום.

דירוג 7-9 – לדמות יש כשרון טבעי נדיר או שהיא הפכה את הכשרון לאומנות של ממש.

דירוג 10-12 – הדמות היא עילוי בתחומה, מיזוג מעולה של הכשרה וכשרון טבעי שנועדו להעצים יכולת טבעית זו.

אתלטיקה בסיסית

הדמות רצה במהירות של חצי [זריזות ועוד אתלטיקה בסיסית] מטרים לשניה למרחקים קצרים. הדמות רצה במהירות של שליש [כוח ועוד אתלטיקה בסיסית] מטרים לטווחים בינוניים (מאתיים מאות מטר ומעלה). הדמות רצה במהירות של רבע [חוסן ועוד אתלטיקה בסיסית] לטווחים ארוכים (חמש מאות מטר ומעלה).

הדמות קופצת למרחק של [אתלטיקה בסיסית ועוד כוח] מטרים לאחר ריצת-הזנק קצרה. הדמות קופצת לשישית המרחק הזה לגובה לאחר ריצת הזנק קצרה. בלי ריצת הזנק, המרחקים מחולקים לחצי.

הדמות יכולה לטפס על משטחים אנכיים ואנכיים חלקית, בתנאי שדרוג [אתלטיקה בסיסית ועוד מיומנות] שלה טוב מדרוג הקושי של המשטח. קצב הטיפוס, במטרים לשניה,  לא עולה על רבע [אתלטיקה בסיסית ועוד כוח].

שחיה

הדמות יכולה לשחות ולצלול במים, כל עוד דרוג [שחיה ועוד כוח] שלה עובר את דרוג הקושי של הזרמים מסביב. מהירות השחיה של הדמות, במטרים לשניה, שווה לרבע [שחיה ועוד כוח] שלה.

שכשוך בבריכה מלאכותית בצד העמוק: זה לא אתגר

שחיה של בריכה אולימפית ברצף: אתגר ברמה 3

שחיה בנחל/ים שקט: אתגר ברמה 4

שחיה בנחל גועש: אתגר ברמה 6

שחיה בנהר שקט/ים גועש: אתגר ברמה 7

שחיה בנהר גועש: אתגר ברמה 9

שחיה בים סוער: אתגר ברמה 10-11

שחיה החוצה ממערבולת: אתגר ברמה 14

שפת-אם

הדמות יודעת לדבר שפה אחת באופן בסיסי, אך לא קרוא וכתוב. אין להוסיף נקודות לכישור זה; מי שרוצה להעמיק בידיעותיו בנוגע לשפת האם שלו, ו/או ללמוד שפות אחרות, יתכבד וייקח כישורים נרכשים מתאימים. אם אי-פעם הדמות נדרשת לדרוג אתגר שכולל את שפת האם שלה, ושפת האם שלה בסיסית, דרוג השפה נחשב לשתיים ולכך מצרפים את התכונה המתאימה.

הסקה

הדמות מסוגלת להתמודד עם חשבון בסיסי, להסיק מסקנות מפרטים שהיא מבחינה בהם, לפתור חידות ועוד. כאשר בוחנים פרטים, הדרוג הוא הסקה ועוד אבחנה. עבור תרגילי מחשבה, הסקה ועוד מיקוד. דמות שרוצה להעמיק בתחום ידע אקדמי כלשהו צריכה ללמוד את הכישור הנרכש המתאים. כישור זה מיועד לדברים כגון תשבצים, שימת לב לפרטים קטנים באמצעות שש החושים וכדומה.

אמפתיה

הדמות יכולה להבין מוטיבציה רגשית של אחרים, לשדר רגש כלפי חוץ בהתנהגות ומילים אפילו אם אינה מתכוונת לו, וכמובן לנסות להסתיר גילוי רגשי מצידה שלה. הדרוג הוא [אמפתיה ועוד מיקוד] כשמנסים לקלוט אחרים או [אמפתיה ועוד רצון] כשמנסים לשדר או להסתיר רגשות.  

מכות

הדמות יכולה ללכת מכות – זה כולל קצת אגרופים, קצת התגוששות, קצת חמיקה, ואפילו שימוש באבן, אגרופן ואלת שוטר. דרוג מכות של הדמות הוא [מכות ועוד מיומנות] לפגיעה, [מכות ועוד זריזות] להתחמקות, והנזק שהדמות עושה שווה לרבע [מכות ועוד כוח] אם איננה חמושה, ולחצי [מכות ועוד כוח] אם הדמות מחזיקה אבן, אגרופן או אלת שוטר.

שיטה זו איננה אומנות לחימה בשום פנים ואופן, ומי שרוצה לדעת לחימה מתוחכמת יותר, שיפנה לכישורים הנרכשים המתאימים.

בדרוגי מכות משתמשים רק במאבקים פיזיים בטווח קרוב – למשל, אי אפשר להשתמש בדרוג ההגנה של מכות כדי לחמוק מכדורים, חצים, סכינים מעופפות וכדומה.

מדיטציה

כל אדם מסוגל לקחת רגע, להירגע, לנשום עמוק. הדבר מעניק שלווה, חוסן נפשי, ומסייע למיקוד. יש מי שמשתמש בכלי מדיטציה אינסטינקטיביים כדי להירגע, ויש מי שמשתמש בכלי מדיטציה פילוסופיים, שנלמדו לרגלי יוגים ומדריכים רוחניים כדי להגיע להארה.

כך או כך, מדיטציה היא יכולת אנושית בסיסית, ומרבית הדרוגים כדי להצליח בה הם [מדיטציה ועוד רצון] כאשר יש סיבה לבדוק יכולת להירגע או להשתלט על עצמך באופן מיידי, או [מדיטציה ועוד מיקוד] כאשר מנסים לעסוק במדיטציה פרק זמן משמעותי במטרה להגיע לתובנות עמוקות. מדיטציה יכולה גם לסייע כנגד מגוון כוחות על-טבעיים.

 

כישורים נרכשים

כישורים נרכשים דורשים שני שלבים – אחד שבו רוכשים בסיס ידע לדמות, ושלב שני שבו רוכשים כישורים. הכישורים הנרכשים מוגבלים על-ידי למדנות [כפי שמתואר לעיל] וכן על פי בסיס הידע הנרכש.

בלי קשר לאיזה בסיס ידע בחרתם לדמות שלכם, הכמות הכוללת של כישורים נרכשים שיש לדמות ברמה של 6 ומעלה, לא יכולה להיות גדולה מערך הלמדנות של הדמות.

בור ועם הארץ [עלות: אפס נקודות כישורים] – הדמות לא למדה כלום; לא בבית-ספר ולא במקבילה כלשהי. אולי יש לה ניסיון חיים עצום ורב, ואולי יש לה חוכמת רחוב, אבל היא אפס די מוחלט באקדמיה. זהו מצב חריג להפליא בישראל של 2016, שידרוש הסבר מובנה [עולה ממדינה נכשלת במיוחד, בן למיעוט ישראלי מישוב נידח במיוחד, רקע משפחתי/רפואי בעייתי במיוחד וכדומה]:

 • הדמות לא יודעת קרוא וכתוב;
 • הדמות מדברת בשפת-אם ברמה בסיסית [כישור טבעי];
 • הדמות יכולה לעשות חשבון פשוט מעשי [ספירת קופסאות על מדף, ספירת כסף, לתת ולקבל עודף בערך נכון בלי לשגות יותר מדי, אבל גם לא יהיה קשה לרמות אותה בכך, ונא לא לבלבל עם שברים, אחוזים, ריביות ומספרים גדולים ממאה];
 • לדמות אין מושג במדעים, היא לא בטוחה בכלל שמדעים טובים למשהו ואין לדמות מושג בלוגיקה [אל תבלבל אותי עם עובדות, אל תחפור לי, אם ציפורים מצייצות כשהשמש זורחת אז כשהשמש זורחת ציפורים מצייצות], וכמובן ששיטות מחקר מן הדמות והלאה;
 • הדמות לא יכולה לשפר דרוגים אקדמיים ולא יכולה ללמוד כישורים מתחומים שמעבר לתחומי המלאכות. הדמות כן יכולה להשקיע זמן, מאמץ ונקודות כדי לשפר עצמה לחינוך בסיסי.

חינוך בסיסי [עלות: ארבע נקודות כישורים] – הדמות למדה שווה-ערך של שש עד תשע כתות לימוד, בבתי-ספר נכשלים או במקבילה עלובה כלשהי. אקדמיה ממנה והלאה, אבל היא נחשפה למושגי יסוד בתחום הלמידה. דמויות ממשפחות הרוסות שבילו חצי מזמן בית-ספר ברחובות, דמויות שעזבו לימודים בסוף ט' כדי לפרנס את המשפחה, דמויות שלמדו במסגרות שאין בהן לימודי ליבה ועולים ממדינות לא מפותחות הן דוגמאות לדמויות בעלות חינוך בסיסי.

 • הדמות יודעת קרוא וכתוב בסיסי בשפת-אם [אם קרוא וכתוב עולה באתגר, הדרוג שלו שתיים] ומדברת באופן סביר [דרוג ארבע] בשפת-אם בלבד;
 • הדמות יודעת חשבון בסיסי [כפל, חילוק, חיסור, חיבור של מספרים שלמים; דרוג חשבון שתיים];
 • בכל מה שקשור במדעים, לדמות יש מושגי יסוד בלבד [דרוג אחד בשני תחומי מדעים שנלמדים בבתי-ספר, לבחירת הדמות];
 • הדמות לא יכולה לשפר דרוגים אקדמיים ולא יכולה ללמוד תחומים שמעבר לתחומי המלאכות והמקצועות. הדמות כן יכולה להשקיע זמן, מאמץ ונקודות כדי לשפר עצמה לחינוך מתקדם.

חינוך מתקדם [עלות: עשר נקודות כישורים] – הדמות למדה שווה ערך של שתים-עשרה שנות לימוד, בבית ספר מסודר או במקבילה כלשהי. הדמות נחשפה לתחומי המדעים, שפות נוספות וכדומה. חינוך כזה הוא הבסיס למרבית הדמויות שזכו לגדול ולהתחנך בישראל, ובלי רקע חריג מן הנורמה, זו נקודת ההתחלה לדמות שלכם.

 • הדמות יודעת לדבר בשפת-אם ברמה טובה [דרוג שש], לקרוא ולכתוב בשפת-אם ברמה סבירה [דרוג חמש];
 • הדמות דוברת שפה זרה [דרוג ארבע], קוראת וכותבת באותה שפה זרה [דרוג שלוש];
 • הדמות יודעת חשבון באופן סביר [דרוג ארבע];
 • לדמות יש הכרות בסיסית עם מדעים/טכנולוגיה [רמה שלוש בשלושה תחומים שנלמדים בבתי-ספר, לבחירת הדמות מן הרשימה הבאה: מתמטיקה, פיסיקה, כימיה, ביולוגיה, מחשבים, ספרות, היסטוריה, מדע המדינה, אומנות מורכבת – ויתכנו אפשרויות נוספות בתיאום עם המנחים;
 • הדמות יכולה לשפר דרוגים אקדמיים ויכולה ללמוד כישורים מכל התחומים.

כל מספרי הרמות המצוינים לעיל, מוגבלים על-ידי למדנות הדמות, כרגיל לכישורים נרכשים. הווה אומר, אם לדמות יש ערך למדנות שתיים, וחינוך מתקדם, דרוג קרוא וכתוב שלה בשפת-אם הוא ארבע ולא חמש. היא מדברת שפת-אם ברמה שש, משום ששפת-אם היא כישור טבעי וכישורים טבעיים לא מוגבלים על-ידי למדנות.

מלאכות

לכישורים המנויים להלן יש כמה מאפיינים זהים:
א. ניתן ללמוד אותם עם בסיס ידע של בור ועם הארץ ולמעלה מכך. יש לזכור כי למדנות מגבילה דרגה מקסימלית בכישורים אלו.

ב. הם מאפשרים יצירה של תוצרים, אך כמעט ואינם מאפשרים המצאת שיטות עבודה חדשות או פריצות דרך.

ג. ככלל, אלו כישורים שניתן היה להגיע בהם לדרגה גבוהה של מיומנות וביצוע באמצעות שיטות וכלים ותהליכי חשיבה שהיו זמינים עד סביבות שנת 1800. היות והדמות מודרנית היא תדע להשתמש גם בציוד מודרני, אך זהו עדיין אחד מכללי האצבע ליצירה של מלאכה חדשה פרי דמיונו של השחקן [ואישור המנחים…]

נפחות/נגרות/פיסול/ציור/אריגה/חיוט [כל תחום הוא נפרד ודורש עלויות רכישה בנפרד]

רמה 1: לדמות יש הכרות עם כלי העבודה העיקריים ושיטות עבודה בסיסיות; חובבת חדשה בתחום

רמה 3: לדמות יש הכרות טובה עם מגוון רחב של כלי עבודה ושיטות עבודה; חובבת ותיקה בתחום

רמה 5: לדמות יש הכרות טובה עם מגוון רחב של חומרים וההבדלים ביניהם; הדמות מקצועית בתחום

רמה 7: הדמות נחשבת למומחית, ומסוגלת לבצע את כל העבודות המקובלות למלאכה זו

רמה 9-12: הדמות נחשבת לאומן ויצירותיה הן שם דבר מבחינת אומנות ועמידות כאחד.

הדמות מסוגלת לייצר מוצרים בתחום ההתמחות שלה, במידה ויש לה חומרים, כלים וזמן. הדרוג הכולל מבוסס לרוב על רמת הכישור ועוד מיומנות, אך יתכנו מקרים יוצאי דופן.

ככלל, הדמות מסוגלת לייצר דברים אותם למדה לייצר מאחרים, כולל שינויים קלים, אך לא מסוגלת להמציא דברים חדשים.

החל מדרוג כולל של 6 ב[כישור ועוד מיומנות], הדמות יכולה לייצר כלי נשק קרים פשוטים [להבי אולר, פטיש יצוק וכדומה]  וחפצי מתכת בלי חלקים נעים  באיכות סבירה. החל מדרוג כולל של 10 ב[כישור ועוד מיומנות] היא יכולה לייצר כלי נשק קרים שדורשים איכות גבוהה [להבי חרבות וגרזנים] וחפצים מורכבים שכוללים חלקים נעים. החל מדרוג של 14 ב[כישור ועוד מיומנות], הדמות יכולה לייצר חפצים המתאימים לשמש כקמעות. החל מדרוג של 18 ב[כישור ועוד מיומנות], הדמות יכולה לייצר חפצים המתאימים לשמש כפטיש.

אם לדמות יש עבודה באחד או יותר מתחומים אלו, והיא עובדת במשרה מלאה, היא זכאית לרמת משאבים אשר שווה לשליש דרוג [כישור ועוד מיומנות שלה] (מעגלים למטה]; הדמות צריכה דרוג כולל של 3 לפחות כדי להיות מסוגלת להתחיל להרוויח.

 

מחול/נגינה/שירה [כל תחום הוא נפרד ודורש עלויות רכישה בנפרד]

רמה 1: הכרות בסיסית עם סגנון ריקוד אחד/ כלי נגינה אחד/ סגנון שירה אחד; הדמות חובבת בתחום.

רמה 3: הכרות טובה עם סגנון ריקוד אחד/ כלי נגינה אחד/ סגנון שירה אחד; הדמות חובבת מוכשרת.

רמה 5: הכרות טובה עם 2 סגנונות ריקוד/ שני כלי נגינה/ שני סגנונות שירה; הדמות מקצועית בתחומה.

רמה 7: הדמות נחשבת לרקדן/נגן/זמר מומחה בשנים-שלושה תחומים/כלים/סגנונות

רמה 9-12: הדמות נחשבת לאומן ועבודתה היא שם דבר מבחינה אמנותית.

הדמות מסוגלת להופיע בתחום האמנותי בו בחרה. הדרוג הכולל מבוסס לרוב על [כישור ועוד מיומנות] עבור מחול ונגינה, ועל [כישור ועוד מיקוד] עבור שירה, אך יתכנו מקרים יוצאי דופן.

ככלל, הדמות מסוגלת לרקוד/לנגן/לשיר בסגנונות שמוכרים לה ולאלתר במידה מוגבלת בתחומי יצירות שמוכרות לה, אך לא מסוגלת להמציא דברים חדשים.

אם לדמות יש עבודה באחד או יותר מתחומים אלו, והיא עובדת במשרה מלאה, היא זכאית לרמת משאבים אשר שווה לשליש דרוג [כישור ועוד מיומנות או מיקוד שלה] (מעגלים למטה]; הדמות צריכה דרוג כולל של 3 לפחות כדי להיות מסוגלת להתחיל להרוויח.

 

קרב: אגרוף/התגוששות/נשק קפא"פ [כל תחום הוא נפרד ודורש עלויות רכישה בנפרד]

רמה 1: לדמות יש הכרות בסיסית מאוד עם תחום הקרב שלה.

רמה 2: לדמות יש תמרון אחד מתחום הקרב שלה.

רמה 4: לדמות יש תמרון אחד נוסף מתחום הקרב שלה.

רמה 6: הדמות יכולה להשתמש בדרוג תחום הקרב שלה כדי להתגונן מהתקפות טווח.

רמה 8: לדמות יש תמרון אחד נוסף מתחום הקרב שלה.

רמה 10: לדמות יש תמרון אחד נוסף מתחום הקרב שלה, או מתחום קרב אחר.

רמה 12: לדמות יש תמרון אחד נוסף מתחום הקרב שלה, או מתחום קרב אחר.

אגרוף מדורג על פי [כישור ועוד כוח] לתקיפה ו[כישור ועוד זריזות] להגנה.

התגוששות מדורגת על פי [כישור ועוד כוח] להתקפה ו[כישור ועוד זריזות] להגנה.

נשק קפא"פ קר מדורג על פי [כישור ועוד מיומנות] לתקיפה ו[כישור ועוד זריזות] להגנה.

כל השיטות הללו נועדות למאבקים פיזיים בטווח קרוב, ורק החל מדרגה שישית הן מאפשרות הגנה למול התקפות טווח [כגון מחצים או כדורים].

הנזק שדמות גורמת בשיטות אלו שווה לרבע [כישור ועוד כוח], אלא אם הדמות משתמשת בתמרון שמשנה מכך.

שיטת הלחימה בה הדמות משתמשת נפרדת מכישור ה'מכות' של הדמות. הדמות יכולה לערבב דירוגים משני התחומים – למשל, להשתמש ברמה שלה ב'מכות' לצרכי התגוננות מפגיעה, ולהשתמש בדירוג שלה באומנות לחימה כלשהי לשם התקפה. היא גם יכולה להשתמש בדרוג ה'מכות' שלה ביחד עם תמרון שלמדה. אבל לא מצרפים ביחד מספרים משני כישורים שונים לצורך דרוג אחד.

אם לדמות יש עבודה באחד או יותר מתחומים אלו [לרוב, כספורטאי או מאמן], והיא עובדת במשרה מלאה, היא זכאית לרמת משאבים אשר שווה לרבע הדרוג [כישור ועוד מיומנות או כוח שלה] (מעגלים למטה]; הדמות צריכה דרוג כולל של 4 לפחות כדי להיות מסוגלת להתחיל להרוויח.

הערה כללית לגבי תמרונים: ניתן ללמוד אותו תמרון פעמיים ויותר, אבל תמרונים בעלי אותו שם אינם מצטברים. המשמעות היא שלרוב, אין טעם ללמוד תמרון יותר מפעם אחת. אם לתמרונים משיטות שונות יש אותו שם, הם אינם מצטברים.

תמרוני אגרוף
 1. אגרוף לעניין: הנזק שהדמות גורמת שווה לחצי [כישור ועוד כוח]. תמרון זה עובד בקביעות עם כל התקפות האגרוף, כולל תמרונים אחרים.
 2. הסתערות: הדמות יכולה לשפר את היוזמה שלה בארבע לסיבוב הקרב הנוכחי, וגם לתקוף; הדמות לא יכולה לבצע בונקר או רצף חבטות בסיבוב זה.
 3. ותיק קרבות: הדמות יכולה לשלוף שני קלפי התקפה מן החבילה שלה, ולבחור את הרצוי לה. הקלף שלא נבחר חוזר מיד לחבילה. אם נותר בחבילה רק קלף אחד, זה הקלף בו יש להשתמש.
 4. בונקר: הדמות יכולה לשלוף שני קלפי הגנה מן החבילה שלה, ולבחור את הרצוי לה. הקלף שלא נבחר חוזר מיד לחבילה. אם נותר בחבילה רק קלף אחד, זה הקלף בו יש להשתמש.
 5. כפפות כסף: בסיבוב קרב בו הדמות תוקפת באמצעות אגרוף, לדמות יש פעולת תגובה אחת נוספת. הדמות יכולה להשתמש בפעולה זו לכל מטרה מותרת, ולא רק לתמרוני אגרוף.
 6. עמידות: פעם בקרב הדמות יכולה למחוק שתי פציעות לרמות הבריאות שלה.
 7. רצף חבטות [דורש שהדמות תדע הסתערות]: כאשר הדמות תוקפת באגרוף, היא שולפת שני קלפים ומבצעת שתי התקפות במקביל. אם הדמות ותיקת קרבות, הדמות שולפת ארבעה קלפים, בוחרת ברצויים לה ומיד מחזירה את השניים האחרים לחבילה. פעולת רצף חבטות נחשבת לכל עניין, כולל התגוננות, כפעולה יחידה.
 8. כפפות זהב [דורש שהדמות תדע כפפות כסף]: בסיבוב קרב בו הדמות תוקפת באמצעות אגרוף, לדמות יש פעולת כוונה אחת נוספת. הדמות יכולה להשתמש בפעולה זו לכל מטרה מותרת, ולא רק לתמרוני אגרוף.
 9. נוק-אאוט [דורש שהדמות תדע אגרוף לעניין]: כאשר הדמות מתארגפת, הנזק שהדמות עושה שווה ל[כישור ועוד כוח]. מכה זו אינה אפשרית לשילוב עם בונקר או רצף חבטות.
תמרוני התגוששות
 1. לפיתה: אם הדמות פוגעת, מעבר לכל נזק אפשרי, היא מנסה ללפות את היריב; אם לדמות דרוג [התגוששות ועוד כוח] גבוה מאשר דרוג [אגרוף/התגוששות/קרב מגע/נשק קפא"פ/מכות פלוס כוח] של היריב, היריב נלפת: יריב לפות לא שולף קלפים כדי לשפר את דרוג ההגנה שלו, מפסיד יוזמה לכל משתתף אחר בקרב, אינו יכול לחוות בידיו, אינו יכול לנוע למרחק משמעותי כלשהו, ואינו יכול להשתמש בנשקי צליפה או נשקי קפא"פ [מלבד אלו שמצוין עבורם אחרת]. הלופת לא שולף קלפים כדי לשפר את ההגנה שלו, ואינו יכול לתקוף בכל דרך אחרת. בכל סיבוב בו היריב לפות [כולל הראשון], הוא סופג נזק כרגיל – רבע [התגוששות ועוד כוח].
 2. הטלה: אם הדמות פוגעת, הרי שבנוסף לכל נזק אפשרי היא מטילה את היריב לרצפה. היריב יכול לקום באמצעות פעולת תגובה או פעולה מכוונת.
 3. ותיק קרבות: הדמות יכולה לשלוף שני קלפי התקפה מן החבילה שלה, ולבחור את הרצוי לה. הקלף שלא נבחר חוזר מיד לחבילה. אם נותר בחבילה רק קלף אחד, זה הקלף בו יש להשתמש.
 4. זריז כנחש: בזמן שהדמות מתגוששת, יש לה עוד פעולת תגובה אחת. היא יכולה להשתמש בה לכל מטרה מותרת ולא רק לתמרוני התגוששות.
 5. עמידות: פעם בקרב הדמות יכולה למחוק שתי פציעות לרמות הבריאות שלה.
 6. שחרור נעילה [דורש שהדמות תדע לפיתה והטלה]: הדמות יודעת להשתחרר מלפיתות וריתוקים; בתור לאחר שהדמות נלפתה או רותקה, ובכל תור לאחר מכן, הדמות רשאית לבצע התקפת התגוששות [כולל שליפת קלפים] כנגד דרוג ההגנה של הלופת/מרתק [שאינו זכאי לשלוף קלף, כרגיל לחוקי לפיתה וריתוק]. אם דרוג ההתקפה של הדמות גבוה מדרוג ההגנה של היריב, הדמות משתחררת מבלי לגרום נזק ליריב.
 7. ריתוק [דורש שהדמות תדע לפיתה]: כמו לפיתה, אך הנזק שנגרם ליריב הוא חצי [כוח פלוס מיומנות].
 8. הטחה [דורש שהדמות תדע הטלה]: בדיוק כמו הטלה, אבל הנזק שנגרם ליריב הוא חצי [התגוששות ועוד כוח].
 9. גורילה [דורש שהדמות תדע זריז כנחש]: בזמן שהדמות מתגוששת, יש לה עוד פעולת כוונה אחת. היא יכולה להתשמש בה לכל מטרה מותרת, ולא רק לתמרוני התגוששות.

 

תמרוני נשק קפא"פ

אלות, סכינים, חרבות, גרזנים – אם הדמות אינה נושאת ומשתמשת באחד מאלו, אין ביכולה להשתמש בדרוגי נשק קפא"פ

 1. התמחות: הדמות מתמחה בסוג צר של כלי נשק [סייף, גרזנים קטנים וכדומה, בהתאם לרשימת סוגי הנשק]. כל עוד הדמות משתמש בנשק כזה, היא מכניסה לחבילת הקלפים שלה קלף 'חמש' ומוציאה מן החבילה את אחד הקלפים בעלי הערך הנמוך ביותר.
 2. ותיק קרבות: הדמות יכולה לשלוף שני קלפי התקפה מן החבילה שלה, ולבחור את הרצוי לה. הקלף שלא נבחר חוזר מיד לחבילה. אם נותר בחבילה רק קלף אחד, זה הקלף בו יש להשתמש.
 3. בונקר: הדמות יכולה לשלוף שני קלפי הגנה מן החבילה שלה, ולבחור את הרצוי לה. הקלף שלא נבחר חוזר מיד לחבילה. אם נותר בחבילה רק קלף אחד, זה הקלף בו יש להשתמש.
 4. ריפוסט: בתור בו הדמות נלחמת עם נשק קפא"פ היא מקבלת עוד פעולת תגובה, בה היא יכולה להשתמש לכל מטרה מותרת ולא רק לצרכי תמרוני נשק קפא"פ.
 5. התפרצות: אם הדמות תפגע במטרה, היא תעשה נזק שגדול מן הרגיל בארבע. מאידך, בין שהדמות פגעה ובין שלא, עד לשלב בסיבוב הקרב הבא שבו מגיעים ליוזמה של הדמות, היא לא שולפת קלפים לצרכי הגנה.
 6. פריקה [דורש שהדמות תדע התמחות]: עם כלי נשק שבו יש לדמות התמחות, היא יכולה לנסות ולפרוק נשק קפא"פ שמוחזק על-ידי יריב. אם הדמות פוגעת, הרי שמעבר לנזק רגיל, מתבצעת השוואה בין [נשק קפא"פ ועוד מיומנות] של הדמות לבין [נשק קפא"פ ועוד מיומנות] של היריב. אם לדמות ערך גבוה יותר, היריב מאבד את נשקו [ויכול להתשתמש בפעולת תגובה או בפעולה מכוונת כדי להשיב אותו, אלא אם גורם כלשהו מרחיק את הנשק].
 7. מכה כפולה [דורש שהדמות תדע בונקר]: כאשר הדמות תוקפת, היא שולפת שני קלפים ומבצעת שתי התקפות במקביל. אם הדמות ותיקת קרבות, הדמות שולפת ארבעה קלפים, בוחרת ברצויים לה ומיד מחזירה את השניים האחרים לחבילה. זו איננה פעולה נוספת, אלא נחשבת כפעולה יחידה לכל ענייו ודבר, כולל התגוננות.
 8. וירטואוזיות [דורש שהדמות תדע התמחות]: בתור בו הדמות נלחמת עם נשק קפא"פ שבו יש לה התמחות, היא מקבלת עוד פעולת כוונה, בה היא יכולה להשתמש לכל מטרה מותרת ולא רק לצרכי תמרוני נשק קפא"פ.
 9. מכה קטלנית [דורש שהדמות תדע התפרצות]:אם הדמות פגעה, היא מתעלמת מכל שריון פיסי שיש לדמות, בין שהוא קסום ובין אם לאו. קסמים, שדות אנרגיה וחסינויות עובדים כרגיל.

דוגמאות לכלי קפא"פ:

 

נזק הערות
אלות
אגרופן: נזק = חצי [כישור ועוד כוח] שמיש בלפיתה/ריתוק
אבן: נזק = חצי [כישור ועוד כוח] שמיש בלפיתה/ריתוק
אלת שוטר: נזק = חצי [כישור ועוד כוח]
אלה גדולה: נזק = חצי [כישור ועוד כוח] +2 כוח 4
כוכב השחר: נזק = חצי [כישור ועוד כוח] +5 כוח 6, מיומנות 3
סכינים
אולר: נזק = חצי [כישור ועוד כוח] +1 שמיש בלפיתה/ריתוק
סכין קפיצית: נזק = חצי [כישור ועוד כוח] +2 מיומנות 3, שמיש בלפיתה/ריתוק
סכין קומנדו: נזק = חצי [כישור ועוד כוח] +3 מיומנות 4, שמיש בלפיתה/ריתוק
סכין קצבים: נזק = חצי [כישור ועוד כוח] +3 מיומנות 4, שמיש בלפיתה/ריתוק
חרבות
חרב קצרה: נזק = חצי [כישור ועוד כוח] +4 כוח 3, מיומנות 3
חרב ארוכה: נזק = חצי [כישור ועוד כוח] +5 כוח 4, מיומנות 3
חרב תליינים: נזק = חצי [כישור ועוד כוח] +6 כוח 5, מיומנות 4
גרזנים
קרדום: נזק = חצי [כישור ועוד כוח] +3 כוח 3, מיומנות 3
גרזן: נזק = חצי [כישור ועוד כוח] +5 כוח 4, מיומנות 3
גרזן דו ראשי: נזק = חצי [כישור ועוד כוח] +7 כוח 6, מיומנות 5

 

שריונות ומגינים

מן הצד השני, קיימים גם כלים המיועדים לחסום נזק – להלן כמה דוכמאות עבורם:

במידה והדמות בוחרת ללבוש שריון, בהנחה שדירוג הכוח שלה מספיק כדי להתמודד איתו, השריון מספק הגנה מפני התקפות שונות. למען הפשטות, הספיגה של השריון היא כללית ונסיון לעקוף אותה ידרוש יכולות על טבעיות. שריון שספג נזק ידרוש תיקון לאחר מכן.

דמות שאין לה את הכוח הדרוש כדי לנוע בשריון, תסבול ממחסר 3 לדירוג המיומנות ודירוג הזריזות שלה.

מגינים מספקים דירוג 'מחסה' כנגד התקפות שהדמות יכולה לבלום אך דורשים לפחות זרוע אחת מתפקדת כדי לעבוד.

 

שריונות עתיקים
סוג השריון נזק חותך \ מוחץ נזק דוקר הערות מינימום כוח
שריון פרימיטיבי 4 2 שריון עץ, עור ומתכת בערבוביה 3
שריון שרשראות 6 3 לא דורש התאמה אישית 3
שריון לוחיות 7 5 דורש התאמת רצועות בלבד 4
שריון לוחות חזה 8 5 דורש התאמה אישית 4
חליפת שריון לוחות 9 5 דורש התאמה אישית 4
שריונות מודרניים
סוג השריון נזק חותך \ מוחץ נזק דוקר הערות מינימום כוח
מעיל אופנוענים 7 4 מגיע במגוון סגנונות ועיצובים 3
וסט בליסטי 6 7 דורש התאמת רצועות 3
ווסט קראמי 7 7 דורש התאמת רצועות 4
שריון סער עירוני 9 10 דורש התאמת רצועות 4
שריון חבלנים כבד 11 9 דורש התאמת רצועות 5
מגינים
סוג המגן דירוג מחסה ספיגת נזק הערות מינימום כוח
מגן סייף 2 מגיע במגוון סגנונות ועיצובים 2
מגן רומאי 8 4 דורש התאמת רצועות 4
מגן מהומות קל 7 4 דורש התאמת רצועות 3
מגן מהומות כבד 9 7 דורש התאמת רצועות 5

צליפה: קשתות/נשק הטלה/רובים ואקדחים [כל תחום הוא נפרד ודורש עלויות רכישה בנפרד]

בצליפה, כאמור בכותרת, יש שלושה מקצועות שונים שיש לרכוש אותם בנפרד זה מזה: רשתות, נשקי הטלה, רובים ואקדחים.

כאשר דמות לומדת תמרון צליפה כלשהו, עליה לציין באיזה מקצוע התמרון נלמד.

כאשר דמות מפעילה כוחות על-טבעיים שעובדים עם תמרוני צליפה, אין זה משנה באיזה מקצוע נלמד התמרון.

רמה 1: לדמות יש הכרות בסיסית מאוד עם נשק הצליפה שלה.

רמה 2: לדמות יש תמרון אחד מתחום הצליפה שלה.

רמה 4: לדמות יש תמרון אחד נוסף מתחום הצליפה שלה.

רמה 6: לדמות יש פעולת תגובה אחת נוספת בסיבוב קרב.

רמה 8: לדמות יש תמרון אחד נוסף מתחום הקרב שלה.

רמה 10: לדמות יש תמרון אחד נוסף מתחום הקרב שלה, או מתחום קרב אחר.

רמה 12: לדמות יש תמרון אחד נוסף מתחום הקרב שלה, או מתחום קרב אחר.

כל השיטות הללו נועדו לפגוע ביריבים מטווח רחוק. הדרוג לפגוע ביריב הוא [כישור ועוד מיומנות]. שיטות צליפה אינן מעניקות לדמות דרוג הגנה כלשהו. נזק נקבע לפי סוג הנשק בו משתמשים. לעתים יש צורך ב[אבחנה ועוד הסקה] כדי למצוא מטרות.

אם לדמות יש עבודה באחד או יותר מתחומים אלו [לרוב, כספורטאי או מאמן או צלף בכוח בטחוני כלשהו], והיא עובדת במשרה מלאה, היא זכאית לרמת משאבים אשר שווה לרבע הדרוג [כישור ועוד מיומנות] (מעגלים למטה]; הדמות צריכה דרוג כולל של 4 לפחות כדי להיות מסוגלת להתחיל להרוויח.

תמרוני נשק צליפה [אם הדמות איננה נושאת נשק צליפה, היא אינה יכולה להשתמש בדרוגי כישורים אלו או בתמרונים שלהם]

 1. התמחות: הדמות מתמחה בסוג צר של כלי נשק [קשתות, קשתות-רובה, סכיני הטלה וכדומה, בהתאם לרשימת סוגי הנשק]. כל עוד הדמות משתמש בנשק כזה, היא מכניסה לחבילת הקלפים שלה קלף 'חמש' ומוציאה מן החבילה את אחד הקלפים בעלי הערך הנמוך ביותר.
 2. ותיק קרבות: הדמות יכולה לשלוף שני קלפי התקפה מן החבילה שלה, ולבחור את הרצוי לה. הקלף שלא נבחר חוזר מיד לחבילה. אם נותר בחבילה רק קלף אחד, זה הקלף בו יש להשתמש.
 3. פגיעה קטלנית: עם תחילת סיבוב הקרב הדמות מתחייבת להפסיד יוזמה לכל דמות אחרת בסיבוב הקרב, ופועלת אחרונה. במידה ותוקפים את הדמות, עליה לבחור בין חמיקה כרגיל [פעולת תגובה] לבין התעלמות. במקרה של חמיקה רגילה, תמרון זה נהרס, והדמות תוכל לנקוט פעולה אחרת בסוף הסיבוב; במידה והדמות התעלמה מהתקפות עליה [לא השתמשה בפעולת תגובה], דרוג ההגנה של הדמות הוא אפס. במקרה בו הדמות לא הותקפה, או שהתעלמה מהתקפות, בסוף הסיבוב הדמות תוקפת כרגיל, ואם פגעה היא גורמת נזק גדול בארבע מן הרגיל.
 4. צליפה: עם תחילת סיבוב הקרב הדמות מתחייבת להפסיד יוזמה לכל דמות אחרת בסיבוב הקרב, ופועלת אחרונה. במידה ותוקפים את הדמות, עליה לבחור בין חמיקה כרגיל לבין התעלמות. במקרה של חמיקה רגילה, תמרון זה נהרס, והדמות תוכל לנקוט פעולה אחרת בסוף הסיבוב; במידה והדמות התעלמה מהתקפות עליה, דרוג ההגנה של הדמות הוא אפס. במקרה בו הדמות לא הותקפה, או שהתעלמה מהתקפות עליה, בסוף הסיבוב הדמות פוגעת במטרה עם קליע יחיד, ללא צורך בבדיקת דרוגי פגיעה וחמיקה, בהנחה והמטרה נמצאת בטווח פגיעה.
 5. ירייה כפולה [דורש שלדמות תהיה התמחות בנשק בו היא משתמשת]: תמרון זה מיועד לכלי נשק שאינם יצי אוטומטיים או אוטומטיים. כאשר הדמות תוקפת, היא שולפת שני קלפים ומבצעת שתי התקפות במקביל. אם הדמות ותיקת קרבות, הדמות שולפת ארבעה קלפים, בוחרת ברצויים לה ומיד מחזירה את השניים האחרים לחבילה. זו איננה פעולה נוספת, אלא נחשבת כפעולה יחידה לכל עניין ודבר, כולל התגוננות.
 6. רסס [דורש שהדמות תדע פגיעה קטלנית]: כדי שדמות תוכל לרסס מטרה עליה להשתמש בנשק חצי אוטומטי או אוטומטי ללא מגבלת קלף נמוך [ראו תיאורי נשק], עליה לדעת תמרון זה. אי-אפשר לשלב תמרון זה עם צליפה, פגיעה קטלנית, בול פגיעה או ירייה כפולה. כפעולה אחת, הדמות יורה במטרה פעמיים [חצי אוטומטי] או שלוש פעמים [אוטומטי], או ארבע פעמים [תת מקלע] ושולפת שניים [חצי אוטומטי] או שלושה [אוטומטי] או ארבעה [תת מקלע] קלפי התקפה. אם הדמות ותיקת קרבות, היא יכולה לשלוף קלף אחד נוסף ולשמוט חזרה לחבילה את הקלף בו איננה מעוניינת לעשות שימוש. פעולה זו נחשבת לפעולה אחת ויחידה לכל עניין ודבר, כולל התגוננות.
 7. ירייה קשתית [דורש שהדמות תדע צליפה]: אם הדמות משתמשת בקשת [אך לא ברובה קשת], או בנשק הטלה, היא יכולה לתקוף מעל מכשול וגם מסביב לו מהצד, מבלי להתחשב במכשול. רובים, אקדחים ורובי קשת לא יכולים לעשות שימוש בתמרון זה.
 8. בול פגיעה [דורש שהדמות תדע צליפה]: עם תחילת סיבוב הקרב הדמות מתחייבת להפסיד יוזמה לכל דמות אחרת בסיבוב הקרב, ופועלת אחרונה. במידה ותוקפים את הדמות, עליה לבחור בין חמיקה כרגיל [פעולת תגובה] לבין התעלמות. במקרה של חמיקה רגילה, תמרון זה נהרס, והדמות תוכל לנקוט פעולה אחרת בסוף הסיבוב; במידה והדמות התעלמה מהתקפות עליה [לא השתמשה בפעולת תגובה], דרוג ההגנה של הדמות הוא אפס. במקרה בו הדמות לא הותקפה, או שהתעלמה מהתקפות עליה, בסוף הסיבוב הדמות בודקת פגיעה, ואם פגעה, היא פוגעת ביריב עם קליע אחד ויחיד, ומתעלמת מכל שריון פיסי שיש לדמות, בין שהוא קסום ובין אם לאו. קסמים, שדות אנרגיה וחסינויות עובדים כרגיל. תמרון זה יכול לעבוד ביחד עם צליפה.
 9. הצלף הזריז [דורש שהדמות תדע התמחות]: בתור בו הדמות נלחמת עם נשק צליפה שבו יש לה התמחות, היא מקבלת עוד פעולת כוונה, בה היא יכולה להשתמש לכל מטרה מותרת ולא רק לצורכי תמרוני נשק צליפה.

דוגמאות לכלי צליפה:

 

טבלת כלי ירי קרים
נזק טווח דרישות
שוריקן חצי [כישור + כוח] 10 מטרים מיומנות 3
זעיר וקל להסתרה, ניתן לשאת תריסר על אדם.
סטילטו חצי [כישור + כוח] 15 מטרים מיומנות 3
קטן מאוד וניתן להסתרה, ניתן לשאת שמונה על אדם.
סכין הטלה חצי [כישור + כוח] 12 מטרים מיומנות 4
קטן וניתן להסתרה, ניתן לשאת ששה על אדם.
קשתות
רוגטקה חצי [כישור + כוח] 10 מטרים מיומנות 3
קטן וניתן להסתרה, דורש אבנים קטנות.
קשת סוסים חצי [כישור + כוח] + 1 30 מטרים מיומנות 4, כוח 3
קטנה, אפשרי להשתמש בה בישיבה על כיסא, אוכף, מושב מכונית
קשת קצרה חצי [כישור + כוח] + 2 40 מטרים מיומנות 3, כוח 3
קטנה, אי אפשר להשתמש בה ממושב, אפשר מכריעה.
קשת ארוכה חצי [כישור + כוח] + 3 200 מטרים מיומנות 4, כוח 4
קטנה, אי אפשר להשתמש בה ממושב, אפשר מכריעה.
קשת מורכבת חצי [כישור + כוח] + 4 300 מטרים מיומנות 5, כוח 4
גדולה, אפשר להשתמש בה בעמידה בלבד.
הערה: חצים מוזרים יכולים לשנות את הנזק הנגרם במידת מה.
רובי קשת
רובה קשת יד [זעיר] 4 [דירוג קבוע] 12 מטרים
דריכה של רובה קשת דורשת פעולת תגובה או פעולת כוונה.
רובה קשת קל 6 [דירוג קבוע] 20 מטרים מיומנות 3
דריכה של רובה קשת דורשת פעולת תגובה או פעולת כוונה.
רובה קשת כבד 8 [דירוג קבוע] 30 מטרים מיומנות 3, כוח 3
דריכה של רובה קשת דורשת פעולת תגובה או פעולת כוונה.
הערה: חצים מוזרים יכולים לשנות את הנזק הנגרם במידת מה

 

טבלת כלי ירי חמים
אקדחים
[נא לזכור שהכישרון להשתמש בנשק חם לא מגיע עם רישיון לכך; על הדמות לדאוג לכך בנפרד]
נזק טווח דרישות
אקדח קל [0.22] 3/4 9/12 מטרים מיומנות 3
אקדח [0.38] 7/8 15/20 מטרים מיומנות 3 כוח 3
אקדח כבד [0.45] 11/12 24/30 מטרים מיומנות 4 כוח 4
אקדחים חצי אוטומטיים עושים פחות נזק והטווח שלהם קצר יותר. נשק חצי אוטומטי יכול לירות פעמיים בפעולה אחת [בודקים כל נזק בנפרד למול ספיגת נזק], ובמצב זה שולפים עבורו שני קלפים ובוחרים בנמוך ביותר מביניהם עבור שתי היריות ואת הקלף האחר מחזירים לחבילה.
רובים
רובה ציד 12 12 מטרים מיומנות 3 כוח 4
רובה סער 10 20/40 מטרים מיומנות 4 כוח 3
רובה צלפים 14 1200 מטרים מיומנות 5 כוח 4
תת מקלע 8 20 מטרים מיומנות 3 כוח 3
רובה סער יכול לשחרר שלוש יריות ביחד [אבל יכול גם לירות כדור בודד, כרגיל], ואילו תת-מקלע יכול לשחרר ארבעה ביחד [אבל יש סוגים רבים שיכולים גם לירות כדור בודד, כרגיל]. במצבים אלו שולפים שלושה קלפים עבור רובה סער וארבעה עבור תת-מקלע, בוחרים בנמוך מביניהם עבור כל היריות ואת הקלפים האחרים מחזירים לחבילה. הנזק מחושב בנפרד לכל כדור שפגע, אחרי הורדת ספיגה (אם יש).

 

גנב רחוב

הדמות יודעת לבצע גנבות רחוב – כיוס מקרבנות מוסחים בדעתם, חטיפת ארנקים/תיקים, פריצה לכלי רכב [אבל לא התנעה שלהם]; הדמות גם יודעת שיטות הימלטות רגליות ושימוש בסביבה כדי להיעלם/להתחבא ממרדף.  

הדמות משתמשת בדרוג [גנב רחוב ועוד מיומנות] כדי לכייס אנשים, בדרוג [גנב רחוב ועוד כוח] כדי לחטוף תיקים וארנקים, ובדרוג [גנב רחוב ועוד זריזות], כדי לחמוק ממרדפים באזורים אורבניים.

קשה לומר כמה הדמות יכולה להרוויח מעיסוק מלא בתחום זה, פשוט משום שעיסוק מלא בתחום גם מערב משטרה, מעצרים, והרבה בעיות אחרות. זה ייסגר באופן פרטני מול המנחים.

תרמית זעירה

אולי הדמות יודעת לנהל משחקי-צדפה וכמה משחקי קלפים וקוביות, אולי הדמות יודעת לקרוא בקלפים ובכף היד ולספר לאנשים את מה שהם רוצים לשמוע. בכל מקרה, בחרו בסגנון התרמית-הזעירה הרצוי לכם, והתמחו בו. הדרוג הוא לרוב [תרמית זעירה + רצון] כנגד [הסקה + אבחנה] של המטרה, אבל יתכנו גם מצבים אחרים. ככל שהדמות מתקדמת יותר היא תוכל לעשות תרמיות-זעירות מורכבות יותר ולהחזיק תרמיות זמן רב יותר. אפשר להשתמש ביכולת זו גם פשוט כדי לשקר בפרצוף באורח אמין לאנשים.

קשה לומר כמה הדמות יכולה להרוויח מעיסוק מלא בתחום זה, פשוט משום שעיסוק מלא בתחום גם מערב משטרה, מעצרים, והרבה בעיות אחרות. זה ייסגר באופן פרטני מול המנחים.

היפנוזה

הדמות יודעת להפנט אחרים. הדבר דורש זמן, תנאים מתאימים וכלים מתאימים, ובעיקר תשומת לב מצד המהופנט. אין זה כוח קסום, וכל המגבלות הרגילות של היפנוזה חלות על המעורבים.  ככל שדרוג הדמות עם היפנוזה גבוה יותר היא יכולה לנסות שימושים מורכבים יותר, כולל היפנוט של מספר אנשים יחדיו, שילוב של היפנוזה וסמים/תרופות ועוד.

היפנוזה לרוב דורשת [היפנוזה ועוד אבחנה] כדי להבין מה תהיה הדרך המתאימה להפנט מטרה מסויימת, ודרוג [היפנוזה ועוד מיקוד] כדי להשפיע על המטרה לבצע או להתנהג או לזכור דברים שאין לגביהם רתיעה מיוחדת. דרוג [היפנוזה ועוד רצון] הכרחי כדי להתגבר על רתיעות עמוקות של המטרה. כתמיד, גבולות המציאות תקפים ולמשל, היפנוזה לא תגרום למטרה לפגוע בעצמה. היפנוזה עצמית לא רק שיכולה לשפר ביטחון עצמי בראיונות עבודה, אלא גם לסייע כנגד מגוון כוחות על-טבעיים.

מקצועות

לכישורים המנויים להלן יש כמה מאפיינים זהים:
א. מקצועות הם תחומי כישורים שדורשים חינוך בסיסי לכל הפחות. אנא, הימנעו מסיפורים שאיכשהו מסבירים מדוע דווקא הדמות בורת הארץ שלכם יכולה לרכוש כישורים מתחומים אלו. יש לזכור כי למדנות מגבילה דרגה מקסימלית בכישורים אלו.

ב. הם מאפשרים יצירה של תוצרים, וגם עבודה מופשטת ואלתור, אך לרוב אינם מאפשרים המצאה של שיטות חדשות או אמצעים חדשים.

ג. ככלל, אלו כישורים שניתן היה להגיע בהם לדרגה גבוהה של מיומנות וביצוע באמצעות שיטות וכלים ותהליכי חשיבה שהיו זמינים עד סביבות שנת 1950. היות והדמות מודרנית היא תדע להשתמש גם בציוד מודרני, אך זהו עדיין אחד מכללי האצבע ליצירה של מקצוע חדש פרי דמיונו של השחקן [ואישור המנחים…]

פקידות/מחסנאות ודומיהם [כל תחום הוא נפרד ודורש עלויות רכישה בנפרד]

הדמות יודעת להסתדר במידה מסוימת עם מערכות בירוקרטיות, ואפילו לבצע בהן מניפולציה, בתנאי שדרוג [בירוקרטיה ועוד רצון] (במקרים שדורשים עבודה מול גורמים רבים) ו/או [בירוקרטיה ועוד מיקוד] (במקרים שדורשים עבודה עם המון טפסים) של הדמות עולה על דרוג הקושי של הפעולה המבוקשת. גם אם יש דרוג מספק, יתכן ויהיה צורך בכל מני טפסים ואישורים והמתנה, כי ככה זה עם בירוקרטיה [ואולי אפשר בלי, עם דרוג הקושי עולה…].

הדמות כשירה לשמש כפקיד במערכת בירוקרטית, אבל לא בעמדת ניהול מכל סוג שהוא. אם לדמות יש עבודה פקידותית, והיא עובדת במשרה מלאה, היא זכאית לרמת משאבים אשר שווה לרבע הדרוג [בירוקרטיה ועוד למדנות] (מעגלים למטה); הדמות צריכה דרוג כולל של 4 לפחות כדי להיות מסוגלת להתחיל להרוויח.

שיפוצניק/מוסכניק/טכנאי ביתי ודומיהם [כל תחום הוא נפרד ודורש עלויות רכישה בנפרד]

הדמות עוסקת במלאכות תיקון מסוג מוגדר כלשהו.הדמות משתמשת בדרוג [כישור ועוד מיומנות] למרבית העבודות שהיא עוסקת בהן, ויכולה לקרוא תרשימי בינוי, מפות דרכי חשמל, מפרטי רכב וכדומה (בהתאם לתחום העיסוק שלה).

אם הדמות עוסקת בתחומה במשרה מלאה, היא זכאית לרמת משאבים אשר שווה לשליש הדרוג [כישור ועוד מיומנות] (מעגלים למטה); הדמות צריכה דרוג כולל של 3 לפחות כדי להיות מסוגלת להתחיל להרוויח. הדמות לא יכולה לנהל צוותים בינוניים או גדולים וגם לא לנהל עסק בינוני או גדול [הובלה/ניהול של יותר משניים-שלושה אנשים נוספים]

נהג/ספן/מפעיל צמ"ה [כל תחום הוא נפרד ודורש עלויות רכישה בנפרד]

הדמות יודעת לתפעל סוג מסוים של כלי ממונע שאינו דורש צוות [אף שיתכן וצוות קטן, של עד שני אנשים נוספים יכול להקל על התפעול]. מגוון אופנועים, מגוון מכוניות ומשאיות, מגוון מכוניות מכוניות מרוץ, מגוון טרקטורים ודחפורים, מגוון מפרשיות וסירות מנוע הם כולם דוגמאות טובות. הדרוג הוא לרוב [כישור ועוד מיומנות], או [כישור ועוד אבחנה], בהתאם למשימה. שברמות גבוהות יותר הדמות יכולה להכיר יותר ויותר כלים מורכבים בתחום בו בחרה, ולהתמודד עם מצבים מסוכנים ומורכבים יותר. הדמות לא יכולה לנהל יותר משניים-שלושה אנשים נוספים בעבודתה.
הדמות לא יודעת לבנות או לתקן את הכלים הממונעים בהם היא משתמשת, אף שבהחלט יתכן והיא יודעת להעריך נכון עלויות של תיקון ומה נדרש לתקן כאשר דברים מתקלקלים. תיקונים זעירים [למלא מים ושמן, להחליף גלגל, לחבר כבל שניתק ונמצא במקום גלוי, לנקות לכלוך מפלגים],הם  אפשריים כמובן.

אם הדמות עוסקת בתחמה במשרה מלאה, היא זכאית לרמת משאבים אשר שווה לשליש הדרוג [כישור ועוד מיומנות] (מעגלים למטה); הדמות צריכה דרוג כולל של 3 לפחות כדי להיות מסוגלת להתחיל להרוויח.

חוואי/איכר/ ודומיהם [כל תחום הוא נפרד ודורש עלויות רכישה בנפרד]

לדמות יש את הידע הנדרש כדי לעבד/להשתמש בחלקת קרקע באמצעות תפעול כלים, חיות וצמחים, לתכנן משימות ולהבין את הנדרש כדי להתמודד עם מצבים נפוצים שקשורים למקצוע שלה. הדרוג הוא לרוב [כישור ועוד למדנות] או [כישור ועוד מיומנות], בהתאם למשימה. מובן שברמות גבוהות יותר הדמות יכולה לעסוק במשימות סבוכות ומורכבות יותר. הדמות לא יכולה לנהל יותר משניים-שלושה אנשים נוספים בעבודתה.

הדמות יכולה להגיע לדרגת מיומנות גבוהה, אך לא לפתח תחומים או כלים חדשים. היא יודעת להשתמש במגוון הכלים/אמצעים הקשורים לתחומה, אבל לאו דווקא מבינה איך הכלים האלו עובדים [למרות שהיא מבינה היטב מה עושים אתם].

אם הדמות עוסקת בתחמה במשרה מלאה, היא זכאית לרמת משאבים אשר שווה לרבע הדרוג [כישור ועוד מיומנות] (מעגלים למטה); הדמות צריכה דרוג כולל של 4 לפחות כדי להיות מסוגלת להתחיל להרוויח.

אומנויות מורכבות [מגוון תחומים, כל אחד נפרד ודורש עלויות רכישה בנפרד]

לדמות יש את הידע הנדרש כדי לפעול בתחום אומנותי שדורש מכשור חשמלי/אלקטרוני ו/או שילוב של מדיות או טכניקות ומבינה את הנדרש כדי להתמודד עם מצבים נפוצים שקשורים למקצוע שלה. הדרוג הוא לרוב [כישור ועוד למדנות] או [כישור ועוד מיומנות], בהתאם למשימה. מובן שברמות גבוהות יותר הדמות יכולה לעסוק במשימות סבוכות ומורכבות יותר. הדמות לא יכולה לנהל יותר משניים-שלושה אנשים נוספים בעבודתה. תכנון והפקה של כלי זכוכית באמצעים מתקדמים, דיג'יי, מיצגים חזותיים – אלו כולם דוגמאות לתחומים של אומנויות מורכבות.

הדמות יכולה להגיע לדרגת מיומנות גבוהה, אך לא לפתח תחומים או כלים חדשים. היא יודעת להשתמש במגוון הכלים/אמצעים הקשורים לתחומה, אבל לאו דווקא מבינה איך הכלים האלו עובדים [למרות שהיא מבינה היטב מה עושים אתם].

כוריאוגרף ומלחין הם שניהם מקצועות שניתן לקחת תחת הכותרת  של אומנויות מורכבות.

אם הדמות עוסקת בתחומה במשרה מלאה, היא זכאית לרמת משאבים אשר שווה לשליש הדרוג [כישור ועוד מיומנות] (מעגלים למטה); הדמות צריכה דרוג כולל של 3 לפחות כדי להיות מסוגלת להתחיל להרוויח.

שומר ראש

הדמות אמונה על מגוון שיטות לזהות סכנה בשטח פתוח, אורבני, וקהל. הדמות יודעת לתכנן דרכי מילוט, לצמצם חשיפה של המטרה עליה הדמות שומרת, לתקשר ולהעביר מידע טקטי בהתאם לפרוטוקולים שונים, ולעבוד כחלק מצוות של כמה שומרי ראש. הדמות עצמה יכולה להוביל צוות שומרי ראש, כאשר אם הדמות בעמדת פיקוח, מספר שומרי הראש המקסימלי הוא חצי רמת הדמות כשומרת ראש, וכאשר הדמות עצמה פועלת בצוות, המספר המקסימלי שהדמות יכולה לתאם הוא רבע רמתה כשומרת ראש.

במונחי משחק, שומר ראש מסוגל לאתר מחסה מיטבי באזור [שומר ראש ועוד אבחנה], להסתיר/למגן מטרה [הדרוג של שומר ראש ועוד זריזות משמש כמחסה לדמות], לתכנן נתיבי מילוט [שומר ראש ועוד מיקוד], ועוד. כאשר שומרי ראש עובדים בצוות, יכולתם להעניק מחסה משתפרת [דרוג שומר ראש ועוד זריזות של השומר בעל הדרוג הגבוה ביותר, ועוד 2 עבור כל חבר בצוות, עד לצוות של 6 שומרים שמעניק +10 לדרוג המחסה].

כמוכן, הדמות מכירה מגוון ציוד מיגון וניטור ויש לה קשרים, בין בסיסיים לטובים, לגורמים אמינים המספקים ציוד כזה, ו/או קשרים לחברות אבטחה ברמות שונות.

אם הדמות עוסקת בתחומה במשרה מלאה, היא זכאית לרמת משאבים אשר שוולה לשליש הדרוג [שומר ראש ועוד אבחנה]; הדמות צריכה דרוג כולל של 3 לפחות כדי להיות מסוגלת להתחיל להרוויח.

תחום השירות [מגוון תחומים, כל אחד נפרד ודורש עלויות רכישה בנפרד]

שירות לקוחות, טלמרקטינג, טיפוח היופי, בישול עממי/מסורתי, ניקיון ועוד – כל אלו תחומי שירות בהם דמות יכולה לרכוש לה מקצוע. הדמות תכיר את התחום והאמצעים השונים המשמשים בכדי להגיע בו לתוצאות יעילות, ויכולה לבצע את מגוון הפעולות הנדרשות כדי להתגבר על אתגרים אופייניים לתחום העיסוק שלה, ולהגיע לתוצאות סבירות עד מעולות. הדמות יכולה גם לנהל צוות קטן של עד שלושה עובדים נוספים כחלק מן המיומנות שלה.

אם הדמות עוסקת בתחמה במשרה מלאה, היא זכאית לרמת משאבים אשר שווה לרבע הדרוג [כישור ועוד רצון או מיקוד, תלוי בתחום השירות הספציפי] (מעגלים למטה); הדמות צריכה דרוג כולל של 4 לפחות כדי להיות מסוגלת להתחיל להרוויח.

ספורט מקצועי  [מגוון תחומים, כל אחד נפרד ודורש עלויות רכישה בנפרד]

הדמות עוסקת בתחום ספורט מסוים באופן מקצועי, וגם לומדת לעומק תחום זה. היא יכולה לאמן, אך לא לפתח שיטות ואמצעים חדשים. כדורגל, ריצת מרתונים, רכיבת אופניים, תריאטלון, שחיה – אלו כולם תחומי ספורט אפשריים. אפילו אם יש לדמות כישורים טבעיים נרחבים בתחום בו בחרה [אתלטיקה בסיסית], כישור זה נפרד, וכולל בתוכו, בנוסף לכישורים בתחום ספורט ספציפי, ידע על אודות תזונה, תרגולות אימונים, ציוד מתאים, וגם קשרים שמסייעים לפיתוח קריירה.

בעת שהיא עוסקת בתחום הספורט הרלוונטי שלה, דמות יכולה לבחור אם להשתמש ברמת האתלטיקה הבסיסית שלה, או ברמת הספורט המקצועי שלה, במקרים בהם יש חפיפה רלוונטית. למשל, אצן מקצועי עם רמה 7 בספורט מקצועי כנראה יעדיף להשתמש ביכולת זו מאשר בדרוג 4 שיש לו באתלטיקה בסיסית. מצד שני, כדורגלן מקצועי לא יכול להשתמש באתלטיקה בסיסית כדי להבקיע גול.

אם הדמות עוסקת בתחומה במשרה מלאה, היא זכאית לרמת משאבים אשר שווה לרבע עד מלוא הדרוג שלה ב[ספורט מקצועי ועוד מיומנות], והכל בהתאם לסוג הספורט שבו הדמות עוסקת.

הערה: יש תחומי ספורט שהם גם תחומי לחימה [אגרוף, התגוששות, קפא"פ, ירי]. במידה ותחום כזה נלקח בתור ספורט מקצועי, יש לכך יתרון בכך שהדבר יאפשר לדמות לעסוק בהוראה והכשרה של אחרים. הדמות גם מסוגלת, בתיאום עם המנחים, לפתח תמרונים חדשים בתחום העיסוק שלה [אף שלרוב, תידרש לשם כך רמה גבוהה מאוד בתחום הספורט המקצועי שבו הדמות עוסקת]. החסרון המשמעותי נמצא בכך שדמות שזו 'הזווית שלה' על תחומים אלו ממעטת להשתמש בכישורים אלו מחוץ למסגרות ספורטיביות ולכן מקבלת מחסר 6 ליוזמה שלה באופן קבוע כאשר היא משתמשת בכישורי ספורט לצורך לחימה ממש.

ניהול זוטר [מגוון תחומים, כל אחד נפרד ודורש עלויות רכישה בנפרד]

לדמות יש את הידע הנדרש כדי לנהל עסק קטן משלה, או לשמש כמנהל זוטר בגוף גדול יותר. עסקים קטנים יכולים להיות מסעדות, חנויות, בתי מלאכה ומגוון שירותים כגון טלמרקטינג, שירות לקוחות ועוד. ניהול זוטר במסגרת חברה גדולה כולל ניהול צוותים ויכולת עבודה מול מנהלים בכירים יותר ודרגים מקבילים וזוטרים.

הדמות לא בהכרח מסוגלת לתפעל כל אספקט של העסק בעצמה, אבל היא מכירה את תחומי הידע של העסק, יודעת לזהות כוח עובד מתאים ויודעת לנהל ולטפל בנדרש כדי שעסק ישגשג.

שילוב של ניהול זוטר עם ידע בתחום עיסוק אחר: כדי שדמות תוכל לנהל עסק בתחום כלשהו [ולו גם עסק זעיר כעצמאית בודדת], עליה להבין בתחום רלוונטי של עיסוק [באמצעות כישור אחר כלשהו]. ככל שרמת הדמות גבוה יותר בניהול זוטר היא יכולה לעבור מעסק זעיר [שבו הדמות מועסקת לבדה על סמך כישורים מסוימים שהדמות רכשה – הווה אומר, לדמות צריכים להיות כישורים בתחום בו היא עומדת לנהל עסק קטן!] ועד לניהול של צוות גדל והולך של עד 15 עובדים. הדמות גם יודעת להתעסק עם בנקים, ספקים, לקוחות וחשבונאות במידה הנדרשת לניהול העסק שלה. ניהול טוב לאו דווקא מעיד על כישורים גבוהים בתחום העיסוק של העסק עצמו, אף שהדמות חייבת להבין את הבסיסים של תחום העיסוק [כישור רלוונטי ברמה 3 לפחות].

הדרוגים הנפוצים בתחום זה הם [ניהול זוטר ועוד מיקוד], [ניהול זוטר ועוד רצון], [ניהול זוטר ועוד אבחנה], בהתאם למשימות הניהול הנדרשות.

אם הדמות עוסקת בניהול זוטר במשרה מלאה, היא זכאית לרמת משאבים אשר שווה לחצי הדרוג [ניהול זוטר ועוד מיקוד] (מעגלים למטה); הדמות צריכה דרוג כולל של 2 לפחות כדי להיות מסוגלת להתחיל להרוויח.

עזרה ראשונה

לדמות יש את הידע הנדרש בכדי להעניק סיוע ראשוני לנפגעים. הדמות אינה יכולה לטפל בפציעות פנימיות ובמחלות ורעלים, אך יכולה, במידה ויש לה ציוד מתאים, לקבע שברים, לחסום פציעות מדממות, לטפל במפגעי חום וקור, לטפל בזיהומים קלים ועוד.

ככל שדרוג [עזרה ראשונה ועוד מיומנות] של הדמות גבוה יותר, היא תהיה מסוגלת לטפל בנפגעים מהר יותר, וגם לטפל ביותר נפגעים במקביל.

במשחק, אחת ההשלכות הפרקטיות של עזרה ראשונה היא היכולת לבלום דימום שגורם נזק מתמשך כל עוד לדמות יש רמות בריאות [דמות באפס רמות בריאות היא מעבר ליכולות הסיוע של עזרה ראשונה]. כמוכן, הדמות יודעת לקבע שברים, ולטפל באופן בסיסי בהתייבשות והשפעות חום/קור, ולהשתמש בציוד סטנדרטי של ערכות עזרה ראשונה; הכל בהתאם לדרוג האתגר ודרוג כישור העזרה הראשונה של הדמות, שכמעט תמיד נקבע על פי [עזרה ראשונה ועוד אבחנה] לצרכי אבחון, ועל פי [עזרה ראשונה ועוד מיומנות] לצרכי ביצוע פעולות פיזיות של סיוע לנפגע.

אם הדמות עוסקת בעזרה ראשונה במשרה מלאה, היא תרעב. לרמת מקצועיות שמשלמים עליה מספיק כסף כדי להתקיים, יש לרכוש כישורים של פרמדיק או רפואה.

רוקחות עממית

לדמות יש הידע הנדרש להפיק מגוון מיצויים, תזקיקים ותמציות מצמחים ומינרלים מסיסים. הדמות יודעת להשתמש במגוון שיטות ביתיות וגם בערכות כימיה פשוטות כדי לזקק, לקרר, למצת, לאדות, לכבוש, לכתוש וכו' וגו', מגוון צמחים, תבלינים ומינרלים אכילים.
ככל שהדמות מנוסה יותר, היא יכולה להפיק יותר חומרים בעלי השפעות משמעותיות יותר: מגוון תרופות עממיות, מרקחות סבתא, ואפילו רעלים פשוטים. הדמות כנראה יכולה לייצר משכך כאבים יעיל, חומר חיטוי סביר, מגוון תרופות (בין הטובות למפוקפקות) עבור מחלות נפוצות, כמה סמים על בסיס צמחי [יצור חשיש ושמני מריחואנה זה כאן, להבדיל מגידול הצמח שזה עניין לכישורי איכר], וכמה רעלים צמחיים פשוטים [שיכולים להיות חזקים למדי]. הדרוג הנפוץ לפעולות אלו הוא [רוקחות עממית ועוד מיומנות] לרוב תהליכי הייצור  או [רוקחות עממית ועוד אבחנה] למרבית האבחונים ובחירת החומרים.

אם הדמות עוסקת ברוקחות עממית במשרה מלאה, היא זכאית לרמת משאבים אשר שווה לרבע הדרוג [כישור ועוד מיומנות] (מעגלים למטה); הדמות צריכה דרוג כולל של 4 לפחות כדי להיות מסוגלת להתחיל להרוויח. אם הדמות מחליטה לעבור על כמה חוקים, היא יכולה להרוויח כפול, אבל אז גם יש סיכוי טוב למעורבות של משטרה, חקירות ומעצרים מזדמנים בחייה של הדמות, ויתכן בהחלט ששכרה יצא בהפסדה. זה כבר עניין לסגור מול מנחים באופן פרטני.

חבלה

הדמות לומדת להשתמש ברימונים, דינמיט, מטעני חומר פלסטי, ומגוון פצצות [עד וכולל פצצות עם מנגנוני השהיה אלקטרוניים].

בהתאם לסוג החומרים העומדים לרשותה, והאתגר למולה, הדמות יכולה לפוצץ באופן בטוח למדי מגוון שלם של מכשולים, או לפרק מתקנים שכאלו.

הדמות יכולה להרכיב/לבנות רימונים, מטענים ועוד בהנחה ויש לה את כל החומרים וההתקנים הדרושים, ויכולה גם לאלתר במידת מה מחומרי יסוד זמינים, אבל אין לה הכשרה ביצירתם של חומרים ושל אמצעים אלקטרוניים ואחרים.

הדרוג של הדמות הוא לרוב [חבלה ועוד מיומנות] או [חבלה ועוד למדנות].

רימון נזק = 14 רדיוס 5מ טווח 20מ מיומנות 3
דינמיט נזק = 16 רדיוס 7מ טווח 12מ מיומנות 3
מטען פלסטי נזק = 20 רדיוס 0.2-2מ   מיומנות 4, למדנות 3
מטען נפץ נזק = 20 רדיוס 10מ   מיומנות 4
פצצת גז נזק משתנה רדיוס 3-6מ   מיומנות 4, למדנות 3
פצצת זמן כמו מטען פלסטי או נפץ או גז, דורשת מיומנות 4 ולמדנות 4; השהייה של עד 72 שעות.

 

אם הדמות מועסקת כחבלן במשרה מלאה [דבר שכנראה ידרוש רמת השכלה מתקדמת לכל הפחות, ללא קשר ליכולות הדמות בתחום החבלה], היא זכאית לרמת משאבים השווה שליש [חבלה ועוד מיומנות]; הדמות צריכה דרוג כולל של 3 כדי שתוכל להתחיל להרוויח, וזהו מקצוע שלא מאוד קשה לאבד בו איברים…

פורץ

הדמות לומדת כיצד לפתוח מגוון גדול של מנעולים פיסיים, עד וכולל מנעולי כספות פיסיים. היא מכירה מגוון מנעולי קומבינציה ויודעת לזהות נקודות תורפה בדלתות מתכת ממינים שונים. לדמות אין ידע בהתמודדות עם מנעולים ממוחשבים או מנעולים אלקטרוניים סבוכים.

הדמות יודעת לתפעל ציוד שכפול מפתחות, יודעת לרתח דלתות מתכת, ומכירה מגוון שיטות לפרוץ מנעולים באמצעים שונים, עד וכולל סיכת השיער המפורסמת.

אם הדמות מועסקת כפורץ חוקי במשרה מלאה,, היא זכאית לרמת משאבים השווה רבע [פריצה  ועוד מיומנות]; הדמות צריכה דרוג כולל של 4 כדי שתוכל להתחיל להרוויח; כפורץ לא חוקי הדמות יכולה להרוויח יותר, אבל כאן כבר יהיו עניינים של משטרה, מעצרים, וקנסות – צריך לתאם עם המנחים את הפרטים המדויקים.

קריירות

אקדמיה טהורה [מגוון תחומים, כל אחד נפרד ודורש עלויות רכישה בנפרד]

הדמות חוקרת באקדמיה – אוניברסטיה, מעבדות – ומקדמת את תחום הידע שבו היא עוסקת. בהחלט יתכן שבשילוב עם כמה כישורים אחרים, הדמות תדע להפיק רווחים מעבודתה, ו/או תוכל להסב מחקר לשימושים מעשיים. על הדמות לבחור את התחום בו היא מתמחה. פיסיקה, ביולוגיה, כימיה, היסטוריה, פסיכולוגיה ומתמטיקה הם כולם דוגמאות לתחומים בהם ניתן לבצע מחקר טהור.

רמה 1-3: הדמות לומדת לתואר ראשון בתחום מסוים, ויש לה בסיס נרחב של ידע ברמה נמוכה יחסית.

רמה 4-6: הדמות לומדת עד סיימה לתואר שני בתחום המסויים שלה, וצריכה לבחור התמחות נרחבת, בתוך התחום הזה.

רמה 7-9: הדמות מבצעת עד סיימה דוקטורט בתחום ההתמחות שלה, וצריכה לבחור התמחות צרה יותר בתוך תחום זה.

רמה 10-12: הדמות נחשבת למומחית בעלת שם וידע מקיף, יכולה לבחור עוד התמחות צרה בתחום ההתמחות הרחב שלה, ואם תרצה בכך תוכל להוביל צוותי מחקר של שניים-שלושה אנשים בתחומה.

אם הדמות עובדת כחוקרת במשרה מלאה, היא זכאית לרמת משאבים השווה לשליש [אקדמיה טהורה ועוד למדנות]; אם תחום המחקר של הדמות רלוונטי לכך, כישורים משיקים אחרים [כגון ניהול או הנדסה] יכולים לשפר רמת משאבים זו לחצי (למשל, כאשר הדמות משתמשת בכישוריה לפיתוח פטנטים משלה) ואף שני שליש [אקדמיה טהורה ועוד למדנות] (למשל, כאשר הדמות רכשה את הידע לנהל צוותים גדולים על בסיס פטנטים שלה ושל אחרים).

הערה בנוגע לידע מבית ספר: דמויות שסיימו חינוך מתקדם יכולות להיות בעלות הכרות חלקית עם תחומי ידע המהווים חלק מתואר ראשון מסוים. דמויות כאלו יכולות לרכוש מיד את הרמה השניה באקדמיה טהורה, במקום את הראשונה.
לדוגמה: דמות למדה ספרות, מתמטיקה ופיסיקה בחינוך מתקדם. בכל אחד משלושת המקצועות הצרים הללו, יש לדמות דרוג של 3. כעת הדמות יכולה ללמוד ספרות באוניברסיטה, ו/או מתמטיקה, ו/או פיסיקה, ו/או הנדסה [היכן שמתמטיקה ופיסיקה רלוונטיות], ולהשקיע מיד את הנקודות לרמה שניה, כאילו כבר יש לה רמה ראשונה בתארים אלו. אם הדמות לא משקיעה את הנקודות לרמה שניה, היא לא נחשבת כמי שיש לה נקודה אחת בתארים אלו, אלא רק כמי שיש לה ידע של חינוך מתקדם בתחומי הידע הצרים שנלמדו.

אקדמיה מעשית [מגוון תחומים, כל אחד נפרד ודורש עלויות רכישה בנפרד]

לדמות יש בסיס אקדמי משמעותי, והוא מכוון לשימושים פרקטיים, כגון הנדסת בניין, הנדסת מכונות, מחקר תרופות ספציפיות, הנדסת חומרים, מחשוב, עריכת דין, ראיית חשבון, עבודה סוציאלית, רפואה, ועוד.

הדמות תדע להפיק רווחים מעבודתה, ולנצל מגוון גדול של כלים ואמצעים ושיטות לשם מימוש עבודתה, אבל מחקר טהור ממנה והלאה.

רמה 1-3: הדמות לומדת לתואר ראשון בתחום מסוים, ויש לה בסיס נרחב של ידע ברמה נמוכה יחסית.

רמה 4-6: הדמות לומדת לתואר שני בתחום המסויים שלה ו/או מבצעת סטאג' התמחות, וצריכה לבחור התמחות כלשהי בתוך התחום הלימודי שלה. הדמות נחשבת למי שהתברגה בתעשיה בה היא עוסקת.

רמה 7-9: הדמות נחשבת לטובה מאוד בתחום ההתמחות שלה, ויכולה לנהל צוותים קטנים בתחומה.

רמה 10-12: הדמות נחשבת למומחית בעלת שם וידע מקיף, יכולה לבחור עוד התמחות כלשהי, ואם תרצה בכך תוכל להוביל צוותי מחקר של ששה-שבעה אנשים בתחומה.

אם הדמות עובדת במשרה מלאה בתחומה, היא זכאית לרמת משאבים השווה לחצי [אקדמיה מעשית ועוד למדנות]; כישורים משיקים אחרים [כגון ניהול או אקדמיה טהורה] יכולים לשפר רמת משאבים זו לשני שליש (למשל, כאשר הדמות משתמשת בכישורים נוספים לפיתוח פטנטים משלה) ואף ערך מלא של [אקדמיה מעשית ועוד למדנות] (למשל, כאשר הדמות מנהלת צוותים גדולים על בסיס פטנטים/ידע שלה ושל אחרים).

הערה בנוגע לידע מבית ספר: דמויות שסיימו חינוך מתקדם יכולות להיות בעלות הכרות חלקית עם תחומי ידע המהווים חלק מתואר ראשון מסוים. דמויות כאלו יכולות לרכוש מיד את הרמה השניה באקדמיה טהורה, במקום את הראשונה.
לדוגמה: דמות למדה ביולוגיה, מחשבים וכימייה בחינוך מתקדם. בכל אחד משלושת המקצועות הצרים הללו, יש לדמות דרוג של 3. כעת הדמות יכולה ללמוד מחשבים באוניברסיטה, ו/או רוקחות, ו/או רפואה [היכן שביולוגיה וכימייה רלוונטיות], ולהשקיע מיד את הנקודות לרמה שניה, כאילו כבר יש לה רמה ראשונה בתארים אלו. אם הדמות לא משקיעה את הנקודות לרמה שניה, היא לא נחשבת כמי שיש לה נקודה אחת בתארים אלו, אלא רק כמי שיש לה ידע של חינוך מתקדם בתחומי הידע הצרים שנלמדו.

מקצועות טכניים מתקדמים [מגוון תחומים, כל אחד נפרד ודורש עלויות רכישה בנפרד]

הדמות בעלת ידע אקדמי שחשוב לתחום העיסוק שלה, אך אינה נדרשת לידע אקדמי מעמיק. מצד שני, לדמות התמחות וידע נרחבים בתחום מורכב שדורש תפעול מכונות ו/או מחשוב ו/או תהליכים שיש בהם מידה גבוה של מורכבות. דוגמאות כוללות טייסים, אנשי אבטחת מידע, מיידענים, חוקרי מז"פ, אנשי ביטוח, מורים, מנהלי עסקים ויועצי בחירות.

הדמות תדע להפיק רווחים מעבודתה, ולנצל מגוון גדול של כלים ואמצעים ושיטות לשם מימוש עבודתה, אבל מחקר טהור ממנה והלאה.

רמה 1-3: הדמות לומדת לתואר ראשון בתחום מסוים, ויש לה בסיס נרחב של ידע ברמה נמוכה יחסית.

רמה 4-6: הדמות לומדת לומדת לימודי תעודה לצרכי התמחות או רוכשת התמחות מעשית. הדמות נחשבת למי שהתברגה בתעשיה בה היא עוסקת.

רמה 7-9: הדמות נחשבת לטובה מאוד בתחום ההתמחות שלה, ויכולה לנהל צוותים קטנים בתחומה.

רמה 10-12: הדמות נחשבת למומחית בעלת שם וידע מקיף, יכולה לבחור עוד התמחות כלשהי, ואם תרצה בכך תוכל להוביל צוותי מחקר של ששה-שבעה אנשים בתחומה.

אם הדמות עובדת במשרה מלאה בתחומה, היא זכאית לרמת משאבים השווה לשליש עד חצי [אקדמיה מעשית ועוד למדנות] (המכפלה נקבעת לפי תחום העיסוק).

להלן כמה דוגמאות לקריירות.

חוקר פרטי

הדמות עוסקת במגוון חקירות לאנשים פרטיים – האם הבעל בוגד, לאיפה נעלמה השותפה עם כל הכסף, איך להוכיח שסבתא לא רצתה להוריש את ענק היהלומים לעוזר הפיליפיני, לאן נעלמה הבת שלנו.

לדמות יש ידע בכלים ואמצעים נפוצים לחקירות מסוג זה – היא מסוגלת לצלם תמונות טובות עם זום, מסוגלת לנהל מעקב, יודעת להשתמש בציוד האזנה ואיתור, יודעת לאתר טביעות אצבע ומסוגלת להתמודד עם מערכות בירוקרטיות.

עם זאת, כדי להיכנס לחדרים סגורים הדמות תצטרך לדעת איך פורצים לדברים [כישור נפרד].

דרוגים לדוגמה הם [חוקר פרטי ועוד אבחנה] לשם ניהול מעקב, [חוקר פרטי ועוד מיקוד] כדי לעבור על מסמכים ולדלות מהם מידע, [חוקר פרטי ועוד רצון] כדי להתמודד עם פקיד סרבן.

מומחה לחקירת שבויים

הדמות מתמחה במגוון שיטות לחקירת שבויים – תשאול, הפחדה, עינויים קלים וקשים, שימוש בסמי אמת, הפעלת מדובבים. לדמות יש את היכולת להעריך השפעות פיסיולוגיות של רעב, מכות, בידוד, סמים ותנאי חום וקור קשים על עמידות המטרה, אף שאין לה כישורים בטיפול במפגעים הנובעים מתופעות שכאלה. הדמות יודעת לתפעל פוליגרף, להזריק חומרים כימיים רלוונטיים, ויכולה להשתמש בדרוגי כישור [אמפתיה ועוד אבחנה]  שלה כדי לעמוד אמת ושקר ונקודות שבירה בצורה יעילה.

דרוגים גבוהים של [מומחה לחקירת שבויים ועוד רצון] מאפשרים לדמות לשבור נחקרים מהר יותר ויעיל יותר. כמובן שפעולות כגון הזרקת סמי אמת דורשות [מומחה לחקירת שבויים ועוד מיומנות].  

רופא

הדמות עוסקת בתחום ספציפי של רפואה. יסלחו לנו כל הרופאים, אך אנו כוללים במני רפואה גם רפואה סינית, רפואת שיניים, פסיכולוגים, עוסקים בשיאצו ורפלקסולוגיה – אך לא רופאי אליל והומאופתים [בשביל אלו יש כישורים אחרים שיתאימו…].

לדמות יש ידע בכלים ואמצעים ושיטות נפוצות בתחום הרפואה שלה. היא מסוגלת לאבחן ולהציע טיפול בתחומה, וכמובן שציוד מתאים חשוב מאוד ליכולת האבחון והטיפול – מרפאה, מעבדה, חדר ניתוח וכדומה. לדמות אין בהכרח הכשרת שדה או יכולת לסייע בתנאי שטח, אלא אם תחום הרפואה שלה רלוונטי לכך.

דרוגים לדוגמה הם [רופא ועוד אבחנה] לצורכי בחינה של מפגעים, [רופא ועוד למדנות] כדי להכריע בשיטות טיפול, [רופא ועוד מיומנות] כדי לבצע ניתוח או עקירת שיניים.

רופא יתקשה לסייע לדמות בתנאי שטח, אך אחת ההשלכות הפרקטיות של רפואה היא היכולת לסייע לדמות להשיב רמות בריאות מהר יותר, במידה ולרשות הרופא אמצעים מתאימים [חדר טיפולים, תרופות, תחבושות, ציוד ניתוח וכדומה]: רופא יכול להכפיל [אתגר 10]  או לשלש [אתגר 14] את קצב הירפוי של פתוע, בתנאי והוא מעניק לפצוע טיפול יומיומי. כמוכן, רופא יכול, במידה ויש לרשותו מקום וכלים מתאימים, לסגור פצעים מדממים שגורמים נזק מתמשך, לאפשר לדמות ששברה איבר לעשות בו שימוש מוגבל ועוד; הכל בהתאם לדרוג האתגר ודרוג כישור הרפואה של הדמות, שכמעט תמיד נקבע על פי [רפואה ועוד אבחנה] לצרכי אבחון, ועל פי [רפואה ועוד מיומנות] לצרכי פעולה פיזית.

פרמדיק

אדם שמתמחה בהגשת סיוע לנפגעים בשטח, כולל במצבים של תאונות דרכים, פיגועים, שדה קרב ובתים בוערים. התמחותו בסיוע לפציעות, כוויות, שברים, וגם ניתוחים פשוטים של פצעים [הוצאת רסיסים, תפירה], ואין הוא עוסק ברעלים, מחלות וניתוחים מורכבים.

לדמות יש ידע בכלים ואמצעים ושיטות נפוצות בתחום סיוע החירום ומסוגלת לאבחן ולהציע טיפול בתחומה, וכמובן שציוד מתאים כגון אמבולנס מצויד וערכת עזרה ראשונה טובה חשובים מאוד ליכולות הטיפול.

במשחק, אחת ההשלכות הפרקטיות של פרמדיק היא היכולת לשמור בחיים דמות שהגיע לאפס רמות בריאות, מעבר למספר הדקות שהדמות שורדת בזכות החוסן שלה. האתגר הראשוני לכך עומד על 6, ודרוג זה נבדק כל דקה ועולה בשתיים בכל פעם. כמוכן, הדמות יכולה לסגור פצעים מדממים שגורמים נזק מתמשך, לאפשר לדמות ששברה איבר לעשות בו שימוש מוגבל ועוד; הכל בהתאם לדרוג האתגר ודרוג יכולת העזרה הראשונה של הדמות, שכמעט תמיד נקבע על פי [עזרה ראשונה ועוד אבחנה] לצרכי אבחון, ועל פי [עזרה ראשונה ועוד מיומנות] לצרכי פעולה פיזית.

דרוגים לדוגמה הם [פרמדיק ועוד אבחנה] לצורך בחינה של מפגעים, [פרמדיק ועוד למדנות] כדי לזהות פגיעות פנימיות, [פרמדיק ועוד מיומנות] כדי להצליח בטיפול נכון.

סניגור ציבורי

לדמות יש לכל הפחות תואר ראשון במשפטים ורשיון עריכת דין. תעודת היושר שלה נקיה מרבב, תחום ההתמחות שלה בפלילים ו/או דיני ראיות ו/או נהלי בית דין. הדמות עובדת באחת מלשכות הסניגורה הציבורית של ישראל, עמוסה מעל לראש, ומכירה מגוון רב של פושעים זעירים, כמה וכמה פושעים קטנים, ואפילו כמה אנשים חפים מפשע. הדמות מכירה מערכות בירוקרטיות [עם דגש על המשטרה ובתי המשפט] ויודעת כיצד להשתמש בסמכויות וצווים במסגרות אלו, יש לה מכרים עורכי דין וכו' וגו'.

דרוגים לדוגמה הם [סניגור ציבורי ועוד רצון] כדי לשכנע שופט לאפשר מעצר בית לחשוד, [סניגור ציבורי ועוד למדנות] כדי לפרק טיעוני תביעה בנוגע לחוק, [סניגור ציבורי ועוד אבחנה] כדי לפרק טענות תביעה בנוגע לראיות, [סניגור ציבורי ועוד מיקוד] כדי להתמודד עם מסכת ארוכה של אישומים וצווים ובקשות.

 

טייס

עיסוק מקצועי בכלי טיס מאויישים – ספציפית ביצוע ההטסה. כל סוגת כלי טיס מהווה מקצוע מסוג אחר – בין אם מדובר במטוסי נוסעים גדולים או מסוקי קרב או אפילו רקטות חלל. ניהוג הכלי,טיפול בתקלות מערכת בזמן טיסה וניווט תוך כדי טיסה בסיוע מערכות רלוונטיות מהווה מיומנות טכנית גבוהה.

לדמות יש ידע אודות הכלים הנפוצים בסוגת ההטסה שלה וניסיון מעשי על לפחות אחד מהם – היא יכולה להטיס את הכלים כמידת הכשרון שלה. מן הסתם ללא הציוד הנלווה, המימון והרשיונות הרלוונטיים, כשרונה של הדמות אינו מאפשר לה לטוס סתם כך. את כל אלו יש לרכוש בנפרד.

דרוגים לדוגמה הם [טייס ועוד מיומנות] – לביצוע טיסה בתנאים מסובכים. [טייס ועוד למדנות] כדי לזהות כלי טייס שונים ואת המאפיינים שלהם. [טייס ועוד חוסן] כדי להנחית את המסוק בזמן שהמנועים שהקוקפיט המרוסק ממשיך להמטיר זכוכיות בכל מקום.

מנהל מעבדת סמים

ניהול, מציאת מקורות, הכרת המפיצים, הלבנת ההון – מעבדה לא חוקית לסמים היא פרוייקט מורכב יחסית שדורש התמחות גבוהה וכישורי אנוש לא מבוטלים. יש סיכוי לא רע שלדמות יש עבר במשטרה, ידע בכימיה, הכרות עם גורמים פליליים, לא מעט כסף, וחיים שמופרעים בידי תקופות מעצר לחקירה, ואפילו מאסרים רחמנא לצלן.

דרוגים לדוגמה הם [ממ"ס ועוד אבחנה] כדי לבחון חומרי גלם וציוד, [ממ"ס ועוד למדנות] כדי להפיק את המירב מחומרי גלם וציוד, [ממ"ס ועוד רצון] בדיונים על ערך סחורה.

הבלי העולם הגשמי – משאבים ומורשות אנושיות

כללי

לכל דמות יש משאבים ורקע כלשהם שנובעים ממוצא, תהפוכות גורל, ובחירות שנעשו. בחלק זה, נגלה מה מצבי הכלכלי והחברתי של הדמות בעולמנו המוחשי. כמוכן, הדמות בוחרת לה כמה מורשות אנושיות, אשר ישפיעו עליה בצורות שונות. מורשות אלו עוסקות כולן בקורות הדמות בעולמנו עד למועד בו הפכה לבן-אגדה. למורשות העוסקות במופלא, יש לבדוק את הפרק השישי.

 

משאבים

יש כישורים רבים בתחום המלאכה, המקצוע והקריירה שיכולים לספק לדמות משאבים. כאן נגדיר מהם משאבים אלו. על הבסיס הזה, יתכן ותהיה השפעה של מורשות אנושיות, אותן הדמות בוחרת בהמשך. רמת המשאבים המצויינת אינה מתייחסת כלל לחובות, חסכונות ורכוש. זוהי ההכנסה של הדמות בפועל עבור עבודה מלאה, וענייני רכוש אחרים תלויים במורשות אנושיות. זכרו כי דרוג משאבים נקבע משבר כלשהו של דרוג מקצוע ויכולת מסוימים, ולזה מוסיפים בונוסים ממורשות מתאימות.

 

דרוג משאבים הכנסה חודשית ברוטו [לפני מיסים, וכל תשלומים שהם]

 

0 קצבת ביטוח לאומי [או שווה ערך, לא יותר מאלפיים לחודש]
1 שכר מינימום
2 5,000 ש"ח
3 6,500 ש"ח
4 8,500 ש"ח
5 12,000 ש"ח
6 18,000 ש"ח
7 24,000 ש"ח
8 30,000 ש"ח
9 45,000 ש"ח
10 45,000 ש"ח + מניות/אופציות/הטבות-לא-נזילות-בקלות בשווי 15,000 ש"ח
11 80,000 ש"ח + מניות/אופציות/הטבות-לא-נזילות-בקלות בשווי 40,000 ש"ח
12 120,000 ש"ח + מניות/אופציות/הטבות-לא-נזילות-בקלות בשווי 60,000 ש"ח
13* 200,000 ש"ח + מניות/אופציות/הטבות-לא-נזילות-בקלות בשווי 100,000 ש"ח
14* 400,000 ש"ח + מניות/אופציות/הטבות-לא-נזילות-בקלות בשווי 200,000 ש"ח
15* 600,000 ש"ח + מניות/אופציות/הטבות-לא-נזילות-בקלות בשווי 400,000 ש"ח

 

* אלו הן רמות אליהן ניתן להגיע רק משילוב של כישורים ברמה גבוהה ומורשות אנושיות מסוימות.

 

מורשות אנושיות

לרשותה של דמות עומדות 6 נקודות שמיועדות למורשות אנושיות. הדמות יכולה לחלק נקודות אלו כרצונה, במלואן או באופן חלקי, אך כמו עם כל תחום מורשות, אי אפשר לחסוך נקודות שכאלו ולהמיר אותן לנקודות זהב. הדרך היחידה לזכות בנקודות זהב היא באמצעות מורשות בעלות השפעה שלילית כלשהי.

מורשות אנושיות שעולות נקודה אחת

פרס שלישי בלוטו – אולי זה באמת היה לוטו, או דודה מסתורית שהלכה לעולמה, או משהו אחר. כך או כך לתוך חייך נפל סכום כסף נאה, 300,000 ש"ח שניתן לעשות בהם כרצונך.

הדוד של השכנה? אח שלו! – לדמות יש הכרות עם מישהו (או קבוצה קטנה), שיכול לסייע לארגן כל מני פרוטקציות בתחום מוגדר וצר ומוגבל [קידום של תור רפואי, הקלה בתנאי קבלה למשהו, יכולת לפשפש בדרגים נמוכים של מידע מוגבל]. יהיה צריך להגדיר בדיוק מה אותו מכר מרוחק מאפשר לדמות לקבל למול המנחים, ובכל מקרה, הבקשות צריכות לבוא מן הדמות, ובהחלט יצפו ממנה לטובות באותה רמה.

משפחה קרובה – לרבים יש משפחה, אבל לך יש משפחה קרובה שהיא באמת קרובה [אימא/אבא, אח/אחות], ושמוכנה לעשות כל מה שאפשר כדי לסייע לך, אפילו באופן שגובל בפלילי. אין שום סיבה להניח שהמשפחה הזו מיוחדת מבחינת משאבים, קשרים ויכולות, אלא אם קונים מורשות מתאימות.

טוב בעבודתו – אתה מוערך בתחום העיסוק שלך, בצדק או שלא. כל עוד אתה עובד, המשאבים שלך משתפרים באחד, כל עוד סך המשאבים שלך, כולל מורשת זו, לא עולה על שבע.

שפה שניה – לדמות יש עוד שפת אם. בכל פעם שהדמות משקיעה נקודות כלשהן בשפת האם שלה, או מקבלת רמות בשפת האם שלה בכל דרך שהיא [למשל, חינוך כלשהו], העליה היא בשתי השפות כאחד. כן, כפול שפות באותו ניקוד! וכן, אפשר גם לקחת כישרון לשפות [ראו בהמשך].

מורשות אנושיות שעולות שתי נקודות

פרס שני בלוטו – אולי זה באמת היה לוטו, אולי סבתא שהלכה לעולמה, ואולי סיבה חיצונית אחרת. כך או כך, לתוך חייך נפל סכום כסף נאה, 800,000 ש"ח שניתן לעשות בהם כרצונך.

בשביל מה יש חברים? – לדמות יש מכר טוב, אולי חבר ממש (ואולי קבוצת מכרים), שיכול לסייע לארגן פרוטקציות משמעוותיות בתחום כלשהו [מנתחים מעולים בהנחה גדולה, קבלה לתוכניות לימוד מדהימות למרות שאין עמידה בדרישות, יכולת לפשפש בדרגים בינוניים של מידע חסוי]. אולי החבר הזה בכלל פלילי, ומה שהוא מציע זה גישה לדברים שהשתיקה יפה להם? יהיה צריך להגדיר בדיוק מה אותו ידיד מאפשר לדמות לקבל למול המנחים, ובכל מקרה, הדמות צריכה לפנות ולבקש, ובהחלט תצטרך לתת סיוע ברמה דומה.

משפחת פשע – המשפחה של הדמות קשורה לעולם הפשע, וכתוצאה לדמות יש מכרים בעולם זה, וגישה לשירותים וסחורות אסורים על פי חוק. הדמות גם מוכרת למשטרה, בין שהיא עצמה פושעת ובין אם לאו. המשפחה לאו דווקא תעשה רבות בשביל הדמות – זה כבר עניין למורשות אחרות.

מצוין בעבודתו – אתה מוערך בתחום העיסוק שלך, בצדק או שלא. כל עוד אתה עובד, המשאבים שלך משתפרים באחד, כל עוד סך המשאבים שלך, כולל מורשת זו, לא עולה על שמונה.

כישרון לשפות – לדמות יש עוד שלוש שפות שהיא טובה בהן בדיוק כמו בשפת אם. בכל פעם שהדמות משקיעה נקודות כלשהן בשפת האם שלה, או מקבלת רמות בשפת האם שלה בכל דרך שהיא [למשל, חינוך כלשהו], העליה היא בכל ארבע השפות כאחד. כן, פי ארבע שפות באותו ניקוד! וכן אפשר גם לקחת שפה שניה [ראו לעיל].

מורשות אנושיות שעולות שלוש נקודות

כפית כסף בפה – נולדת למשפחה מבוססת. החיים היו קלים יותר עבורך מאשר עבור אחרים. בנוסף לכך שיש לך משפחה שמפשפשת בחייך מעת לעת [לא, אין אפשרות להיפטר מהם באמצעות סיפור מקור טרגי המערב אורקים], יש גם גב כלכלי: 200,000 ש"ח לטובת רכוש/חסכונות, ואם אתה צריך ערבות, יש מי שייתן לך אותה. ובנוסף, המשאבים שלך משתפרים [הדמות משפרת משאבים באחד באופן קבוע, כל עוד הסך הכולל של משאביה, כולל הסיוע, לא עובר משאבים תשע]. המשפחה שלך לא תסכן את עצמה ואת מעמדה עבורך מעבר למצוין כאן, ללא מעורבות של מורשות אחרות.

סמכות – אולי זה מעמד בתאגיד גדול, אולי תפקיד בבירוקרטיה הממשלתית, ואולי הדמות היא חלק מחמולת ענקית שיש בה מעמדות מסורתיים, או חלק מחצר רבנים; כך או קל, לדמות יש מעמד חשוב במקום בו היא נמצאת [פלוס אחד למשאבים באופן קבוע, כל עוד הסך הכולל של משאביה, כולל הסיוע, לא עובר משאבים תשע], וגם יש לה הזדמנות מעשית וסבירה [אף שלא בטוחה], להתקדם למעמד משמעותי עוד יותר.

הדמות יכולה, מעת לעת, לנצל מעמדה כיד להזיז עניינים בארגון שלה בכיוון שרצוי לה, כל עוד הדברים שהיא מזיזה לא פוגעים במטרות הארגון. יותר מדי טובות יכולים לייבש את הבאר באופן זמני. הדמות יכולה לפעול כדי ללהשיג מטרות או לגרום לפעולות אשר מנוגדות למטרות הארגון, אך עלולה למצוא את עצמה תחת חקירה או אישומים מסוגים שונים ולאבד את המעמד והסמכות שלה.

אח שלי!!! – בין שזה אח אמתי, ובין שידיד אמת שבאמת ראוי לשם זה, לדמות יש מישהו שמוכן לעשות המון עבורה, בכל מצב (ואולי הדמות לוקחת חלק באחווה קטנה מאוד שחבריה קשורים עמוקות זה בנפשו של זה). גם דורשים מהדמות את אותו דבר בחזרה, כמובן – בעצם לא, לא דורשים, כי  ברור לגמרי שתעשו הכל אחד בשביל השני, ואם לאחד מכם יש גופה, השני ישאל האם להביא את חפירה או משקולות בטון. הידיד הנאמן הזה (או הקבוצה) איננו סופרמן, ואין סיבה להניח כי הוא יוצא דופן מבחינת מעמד או קשרים, אבל בתחומים שהוא מקושר אליהם הוא יעשה כל כדי לעזור, הוא מוכן לסכן עצמו בפלילים ונזק למענך, ואפשר להניח שיש לו תחום צר אחד של קשרים שבהם יש לו השפעה משמעותית.

מעולה בעבודתו – אתה מוערך בתחום העיסוק שלך, בצדק או שלא. כל עוד אתה עובד, המשאבים שלך משתפרים בשתיים, כל עוד סך המשאבים שלך, כולל מורשת זו, לא עולה על עשר.

מורשות אנושיות שעולות ארבע נקודות

כפית זהב בפה – נולדת למשפחה עשירה. החיים היו קלים בהרבה עבורך מאשר עבור אחרים. בנוסף לכך שיש לך משפחה שמפשפשת בחייך מעת לעת [לא, אין אפשרות להיפטר מהם באמצעות סיפור מקור טרגי המערב שוד בסימטה אחרי סרט של זורו], יש גם גב כלכלי: 600,000 ש"ח לטובת רכוש/חסכונות, ואם אתה צריך ערבות, יש מי שייתן לך אותה. ובנוסף, המשאבים שלך משתפרים [הדמות משפרת משאבים בשתיים באופן קבוע, כל עוד הסך הכולל של משאביה, כולל הסיוע, לא עובר משאבים עשר]. המשפחה שלך לא תסכן את עצמה ואת מעמדה עבורך מעבר למצוין כאן, ללא מעורבות של מורשות אחרות. משפחות עשירות הן משפחות מורכבות בדרכן שלהן, ואתה עלול למצוא עצמך נקרא לדגל, מבחינת זמן ומשאבים אישיים, כדי לסייע בעניינים משפחתיים. אם אתה רוצה לטפס בהיררכיה המשפחתית הזו, קח גם סולם.

אח"מ משלך – מישהו באמת חשוב/עשיר/מקורב מכיר אותך, ומוכן לסייע לך במגוון דרכים, כל עוד אלו לא מסכנות יותר מדי את מעמדו ועושרו, ובטח שלא את חייו. לאח"מ יש לא מעט השפעה, והיא זמינה לך, אבל כל עוד הוא מסייע בעניין אחד הוא לא יסייע בעניינים אחרים, ויש לזכור שמדובר באדם, ולא בקופסאת פלאות.

עילוי בעבודתו – אתה מוערך בתחום העיסוק שלך, בצדק או שלא. כל עוד אתה עובד, המשאבים שלך משתפרים בשתיים.

מורשות אנושיות שעולות חמש נקודות

כשרון כלכלי נדיר – לא משנה מה תחום העיסוק שלך, המשאבים שלך משתפרים בשלוש, כי אתה יודע למנף אותו היטב גם במובן עסקי ויש לך את הקשרים המתאימים לכך. כמובן, שאתה צריך להתעסק בזה כחלק מעבודה במשרה מלאה.

זכית בפרס ראשון בלוטו – בין שזה לוטו, אבא שלא ידעת על קיומו, או מקור כספי אחר, נפל עליך סכום כסף נאה ביותר. קבל 8,000,000 ש"ח לעשות בהם כרצונך.

מורשות אנושיות שלהן עלות משתנה

קשרים [הזדמנויות] – לדמות יש קשרים, חברים, ו/או היכרות עם תחום עסקי מסויים אותם היא פיתחה לאורך השנים. היא מכירה את העסק ואת הגורמים הנפוצים בתוכו ויכול להיות שהיא סתם עושה מילואים עם חצי מהמדינה והבנים-של. היא אולי לא יכולה לקבל טובות מיידיות, אבל חרושת שמועות ו'אני מכיר מישהו שמכיר מישהו שאולי יהיה מוכן לדבר איתך' – אפשרית בהחלט. יש לבחור תחום כלשהו של קשרים, כאשר תחום כזה יכול להיות צר, ממוקד או רחב. ההזדמנות המדוברת יכולה להיות לעיסקה טובה, קבלת פרויקט רווחי, עצה טובה בנוגע להשקעה, סיכוי לזכות במכרז ציבורי, קבלת שמועה מעניינת על שחקני מפתח בתחום, ועוד.

דוגמאות לתחום צר: מפתחי אינטיליגנציית רשת בישראל \ מעצבי אופנה בחיפה \ אספני בולים בישראל

דוגמאות לתחום ממוקד: מכבי האש בישראל \ קהילת חובבי הירי בישראל \ אספני עתיקות בישראל

דוגמאות לתחום רחב: קבלנות הבניין בישראל \ מועדון כדורגל גדול \ אספני אומנות בישראל

קשרים שעולים נקודה אחת: תחום צר מאוד יקנה שלוש הזדמנויות בחודש [אותן יש לבקש מן המנחים, וכמובן בתנאי שלדמות יש זמן לעסוק בחיפוש אחר הזדמנויות אלו], תחום ממוקד יעניק שתי הזדמנויות ותחום רחב יהיה רלוונטי להזדמנות אחת בכל חודש משחק.

קשרים שעולים שלוש נקודות: תחום צר מאוד יקנה שש הזדמנויות בחודש [אותן יש לבקש מן המנחים, וכמובן בתנאי שלדמות יש זמן לעסוק בחיפוש אחר הזדמנויות אלו], תחום ממוקד יעניק ארבע הזדמנויות ותחום רחב יהיה רלוונטי לשתי הזדמנויות בכל חודש משחק.

מורשות אנושיות שמעניקות נקודת זהב אחת

אבא, ירח מטפטף עלינו – הדמות גדלה בתנאי דלות, ויש לה משפחה שזקוקה לסיוע ממנה. משאבי הדמות יורדים ברמה אחת באופן קבוע. דמות כזו לא יכולה לקחת מורשות של זכיה בלוטו ו/או כפיות בפה. אם משאבי הדמות יורדים אל אפס, הדמות צוברת חובות בקצב של 4000 ש"ח לחודש.

מחלה כרונית – אולי מדובר בסוכרת, אולי במשהו אחר. הדמות זקוקה לטיפול תרופתי יומי, ויש דברים שעליה להיזהר מהם. בלי שגרת הטיפול שלה, הדמות מאבדת שתי רמות בריאות, ולאחר מכן רמת בריאות נוספת כל יום, עד למוות.

עבר משטרתי – לפני כמה שנים הדמות הסתבכה בפלילים באופן משמעותי, וריצתה זמן בכלא בעבר. תעודת היושר של הדמות רחוקה ממחיקה, והדמות, אינה יכולה להיות בעלת סיווג בטחוני או לעבוד בתחומים רגישים בכל מקום שבו מבקשים תעודת יושר, ויש מקצועות שאינה יכולה לעסוק בהם. היום הדמות נקיה.

מורשות אנושיות שמעניקות שתי נקודות זהב

ארוחות מן הזבל – הדמות גדלה בתנאי דלות קיצוניים, ויש לה משפחה שזקוקה לסיוע ממנה. משאבי הדמות יורדים בשתי רמות באופן קבוע. דמות כזו לא יכולה לקחת מורשות של זכיה בלוטו ו/או כפיות בפה. אם משאבי הדמות יורדים אל אחד, הדמות צוברת חובות בקצב של 4000 ש"ח לחודש, ואם משאבי הדמות עומדים על אפס, צבירת החובות היא 6,000 ש"ח לחודש.

אלרגיה – לדמות יש תגובה אלרגית חריפה למשהו; מדובר במשהו יחסית נפוץ [עקיצות דבורה, מזון מסוים וכדומה], אך זה גם משהו שיש נגדו טיפול תרופתי שיכול למנוע חנק או מוות, בתנאי שהדמות דואגת לטפל בעצמה כיאות. כאשר הדמות נחשפת למקור האלרגיה שלה, היא מאבדת רמת בריאות אחת. ללא טיפול נאות, הדמות מאבדת עוד רמת בריאות כל 10 דקות, עד למוות.

סחיטה – למישהו יש מידע שיכול לגרום לדמות לאבד עבודה, או אולי משפחה, וללכת לכלא או להיקלע לחובות [השחקן זוכה לבחור איזה שניים שמתאימים לו מן הרביעיה הזו]. המישהו המיודע הזה לא מהסס להשתמש במידע כדי להשיג דברים מהדמות – מעשים, טובות, התחשבות, כסף. אפשר להתמקח עם המישהו המיודע, אבל לא בלי סוף.

מורשות אנושיות שמעניקות שלוש נקודות זהב

חובות כספיים – הדמות חייבת הון למישהו, ואולי זה קשור לבנק, ואולי לשוק אפור, אבל הגענו לשלב שיש הוצאה לפועל, אנשים כועסים, ובריונים בדלת, אולי גם ברחוב. חשבון עו"ש ריק, עיקולים, ואיומי אלימות הם הסטנדרט. הדמות לא יכולה לקחת מורשות של זכיה בלוטו. החוב של הדמות עומד על פי 30 מהכנסות המשאבים שלה, ולפחות על 600,000 ש"ח. נקודת אור: לדמות יש עדיין חלק מן הכסף ביד – סכום של 10,000 ש"ח.

עוין, תצא בחוץ – לדמות יש יריב/אויב פעיל ורב משמעות בתחום שמתקשר ישירות לתחום הפעילות המרכזי של הדמות. זה יכול להיות פרופסור שחוסם מחקר לדוקטורט ולהזדמנויות תעסוקה, זה יכול להיות קצין משטרה שלא סובל את הדמות, זה יכול להיות יריב עסקי שהחליט להחריב את העסק של הדמות, זו יכולה להיות האישה שגנבה את בעלך עקב יריבות שהתחילה עוד בתיכון. כך או כך, לדמות יש רמת משאבים נמוכה באחד מזו שאמורה להיות לה, והיא תתקל בעוינות האמורה בתחום החיים המרכזי שמעסיק אותה על כמעט כל צעד ושעל – העוין פועל אקטיבית להרוס את מוניטין הדמות בתחום האמור.

אני? פסיכי! – הדמות סובלת ממחלת נפש של ממש: לא ניורוטיות, ולא אפיזודה של התמוטטות עצבים, אלא ממחלה ממש, כגון פארנויה, סכיזופרניה, דו קוטביות, דיכאון עמוק. למזלה[?] של הדמות, היא מגלה תובנה למחלתה ומקבלת טיפול תרופתי נאות, וכן מעקב ראוי אצל פסיכיאטרים, ובמוקדי בריאות נפש.  הדמות סובלת ממחסר של רמת שפיות באופן קבוע כל עוד היא בטיפול. אם מסיבות שונות הטיפול נקטע או מופסק, אזי בתוך שלושה ימים הדמות מאבדת עוד רמת שפיות, ולאחר שבוע היא מאבדת עוד רמת שפיות. חזרה לטיפול תעלים את ההשפעות הללו באותו הקצב. כמובן, מצבה הנפשי של הדמות יכול גם להשפיע על תחומי עיסוק הפתוחים בפניה, על המוניטין שלה ועוד. כל עוד הדמות בטיפול, לדמות יש רמת משאבים נמוכה באחד מזו שאמורה להיות לה. אם הדמות מפסיקה טיפול לזמן ממושך, יכולתה לעבוד תיפגע משמעותית. נקודת אור: לדמות, פעם בחודש, יש אפשרות להשתמש בנקודת עוצמה אגדתית נוספת, מבלי שהדבר ישפיע על שום נתון מספרי אחר שלה [גודל מאגר, תכונות, וכדומה].

מורשות אנושיות שמעניקות ארבע נקודות זהב

נושים – דומה לחובות כספיים, אך החוב של הדמות עומד על פי 50 מהכנסות המשאבים שלה, ולפחות על 1,000,000 ש"ח. הכי גרוע, החובות הללו אינם כלפי בנק או שוק אפור, אלא כלפי מישהו בשוק השחור – אולי כי מישהו בשוק השחור קנה את החובות הללו, אולי כי הדמות עשתה עסק בשוק השחור למן ההתחלה.  אנחנו כבר הרבה אחרי עיקולים ואיומים, אנחנו בשלב שבו באופן פעיל ואקטיבי יש גוף משמעותי שמעוניין לרסק לדמות את הצורה. נקודת אור: לדמות יש עדיין חלק מן הכסף ביד – סכום של 15,000 ש"ח.

חובות אישיים – הדמות חייבת למישהו. ממש חייבת לו. לא כסף, אלא טובה עצומה וענקית. למישהו הזה [ואולי מדובר בקבוצה כלשהי], יש היסטוריה עם הדמות: אולי הוא עשה פעם לדמות טובה גדולה וענקית גם כן, וזו טובה מאוד בעייתית, ואולי לטיפוס המדובר יש תיעוד בנוגע למעשים של הדמות והתיעוד עזה יפגע משמעותית בדמות אם התיעוד יתגלה. זו לא חובה מהסוג שנפתרים ממנו בפעם אחת; הדמות חייבת לגורם כלשהו באופן מתמשך, גם אם לא נצחי; בהחלט יתכן והדמות תמצא עצמה גונבת מחברים, בוגדת בהם, ועוד, למען מילוי החובות האלה. הדמות באופן קבוע מורידה אחד מרמת המשאבים שלה, וזה רק קצה הקרחון.

פלילים – הדמות מסובכת בפלילים באופן משמעותי. בין שהדמות ממשפחת פשע, ובין שלא, היא ריצתה זמן בכלא בעבר, אינה יכולה להיות בעלת סיווג בטחוני או לעבוד בתחומים רגישים בכל מקום שבו מבקשים תעודת יושר, ויש מקצועות שאינה יכולה לעסוק בהם. יותר מזה, יש חקירות קיימות כנגד הדמות [שלפחות חלקן על דברים שהדמות באמת עשתה], ועל הדמות יש לחצים קשים מכל כיוון – משטרה שרוצה לחקור, גורמי פשע שרוצים שתיקה. הדמות מוכרת לכל גורם אפשרי במשטרה, בשב"כ ובעולם התחתון, ולא באופן חיובי. בנוסף לכל, לדמות יש דרוג משאבים נמוך בשתיים ממה שהיה אמור להיות לה. מדובר בגורם מעיק משמעותי, שבין השאר כולל מעקב אחר הדמות מעת לעת, מעצרים לחקירה, צורך להנפיק ערבות, ועוד.

מורשות אנושיות שמעניקות חמש נקודות זהב

התמכרות בתחתית החבית – פעם היו לדמות דברים; אולי מעמד, אולי כסף, אולי תפקיד חשוב, אולי משפחה. כל הדברים הללו אינם עוד, ורמת המשאבים של הדמות נמוכה בשלוש מזו שאמורה להיות לה. הדמות לא יכולה לקחת מורשות של זכיה בלוטו או כפיות בפה [אף שיתכן והגיע מכזה רקע בעבר ואיבדה את הכל].

הסיבה? התמכרות לסמים קשים. הדמות מכורה ממש, נזקקת לסמים, ויש דילרים שמספקים לה. לדמות יש מחסר של -1 קבוע לרמות בריאות ושפיות. אחרי יום בלי הסם הדרוש לה, הדמות סובלת מחסר של 1 לכל הדרוגים שלה, וגם מן המחסר הקבוע של  -1 לרמות בריאות ושפיות. מחסרים אלו גדלים באחד עבור כל יום נוסף בו הדמות לא משתמשת בסם לו היא זקוקה.

אויב רב עוצמה – לדמות יש אויב, ואין סיכוי שהוא יפסיק להיות אויב. יש אפילו מצב שיש מי שיירש את העוינות של האויב עם האויב מת. זה אויב עם משאבים, מידע, קשרים ואנשים שעושים מה שהוא אומר. האויב הזה די מחריב את חיי הדמות – יתכן ויש אנשים שמחפשים לחסל אותה, יתכן והדמות לא יכולה למצוא תעסוקה בדיוק בתחום שבו היא טובה, יתכן ויש תיקים אזרחיים ותלונות פליליות כנגד הדמות, ואולי הכל ביחד. האויב הזה יכול להיות 'הממשל', יכול להיות קבוצת אנשי עסקים, ואולי מדובר במיליארדרית נקמנית או בשווה ערך. הדמות לא יכולה לעבוד בשום עבודה יותר מחודשיים-שלושה ברציפות, וגם לא יכולה להישאר באותו אזור מגורים יותר מחודשיים-שלושה ברציפות, רמת המשאבים שלה נמוכה בארבע ממה שאמורה להיות, ובהחלט יתכן והדמות בסכנת מעצר פתאומי או בסכנת מוות [או שניהם כאחד, למה לא].

By | 2017-06-09T10:27:04+00:00 דצמבר 10th, 2016|סיסטם|
טוען...